Školskou politiku má v Jihomoravské kraji na starosti sociální demokrat Jiří Janda, který se k podezřelému jmenování ředitelů škol nechtěl vyjádřit.

Školskou politiku má v Jihomoravské kraji na starosti sociální demokrat Jiří Janda, který se k podezřelému jmenování ředitelů škol nechtěl vyjádřit. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jihomoravský kraj hledá ředitele škol. Průkazka ČSSD výhodou

  • 5
Jihomoravský kraj v minulých měsících vypsal konkurzy na ředitele středních škol. A zabodovali v nich sociální demokraté, kteří na jižní Moravě vládnou. Podle kritiků dostali politické trafiky.

Školní rok na mikulovském gymnáziu, které zřizuje Jihomoravský kraj, začal v dusné atmosféře. Proti sobě tu stojí na jedné straně rodiče se školskou radou a na druhé straně nový ředitel.

Přes prázdniny totiž krajští politici šéfa školy vyměnili. A nestraníka Jiřího Souchopa po podezřelém sledu konkurzů nahradil Stanislav Svoboda z Boleradic. Přítel jihomoravského radního pro vzdělávání Jiřího Jandy (ČSSD), který je navíc také sám členem sociální demokracie.

„Opět zvítězila demokracie. Bohužel zatím jenom ta sociálně demokratická. V občanské výchově se ve škole děti učí, jak by se měla aplikovat demokracie v běžném životě, Jihomoravský kraj jim to názorně předvedl,“ prohlásil jeden z rodičů tamních žáků a člen školské rady mikulovského gymnázia Zbyněk Dohnálek.

Náhoda? Že stranická průkazka ČSSD může být v konkurzu na ředitele velkou výhodou, se ukázalo i ve Vyškově. Zdejší střední odbornou školu tu nově řídí Petr Hájek – dlouholetý starosta města a následně i poslanec a krajský zastupitel. Opět za ČSSD.

Stranická příslušnost ale podle něj v jeho úspěchu roli nehrála. „Do konkurzu bylo přihlášeno dost účastníků. Já školu rozhodně nevidím poprvé. V devadesátých letech jsem učil fyziku na brněnském VUT a léta jsem učil i na základních školách,“ uvedl Hájek, který prý Jandu osobně příliš nezná.

Jeho mikulovský kolega Svoboda původně vyhrál už konkurz na ředitele střední školy v Hodoníně. Ten ale jihomoravští radní po tlaku části zdejších učitelů a rodičů zrušili.

Konkurz nevyhrál, přesto je ředitelem

Stejný osud ale potkalo i výběrové řízení v Mikulově. I přesto, že ho vyhrál nyní už bývalý ředitel Souchop. Ani v červencovém nově vypsaném konkurzu však Svoboda nebyl první. Kraj ho ale stejně ředitelem v Mikulově nakonec jmenoval.

Podle Svobody rozhodnutí ale neovlivnilo přátelství s radním Jandou. „Že se známe, potvrdit můžu. Jsem kamarád i náměstka hejtmana Stanislava Juránka. Dnes to vypadá, že mám rohy na hlavě. Ale učil jsem třicet roků. Čtyři roky jsem vedl krajskou komisi pro výchovu a vzdělávání,“ hájí se Svoboda.

Jeho konkurent ve výběrovém řízení, Souchop, od něj dostal ze školy výpověď. Prý pro nadbytečnost. V Mikulově nyní angažmá sociálního demokrata Svobody vyvolalo tvrdou kritiku i z řad představitelů města.

„Je to politická trafika. Konkurz byl podle mého názoru zmanipulovaný. Nový ředitel byl účelově dosazený,“ vyjádřil se současný mikulovský radní a člen školské rady Vojtěch Příbramský. Paradoxně sám člen KDU-ČSL, která sedí na kraji s ČSSD v koalici.

Jména prošla krajskou radou bez problémů

Zjistit, jaký názor má na celou věc krajský radní pro školství Janda, se MF DNES nepodařilo. I přes opakované urgence na dotazy nereagoval. Nadřízený náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) vzkázal, že u konkurzů nebyl a stížnosti rozhodně řešit nehodlá. „Jen mohu říci, že jména prošla krajskou radou bez problému. Jindy komplikace bývají,“ řekl.

Vyměněný Souchop se tak návratu do ředitelského křesla nejspíše nedočká. „Proč zřizovatel při jmenování ředitele školy opakovaně nerespektoval rozhodnutí odborníků v konkurzní komisi? I když to zřizovatel může učinit, mělo by být jeho povinností své rozhodnutí vysvětlit,“ komentuje nyní záležitost Souchop.

Školská rada mikulovského gymnázia přitom upozorňuje, že politické „čachry“ provázejí mikulovské gymnázium dlouhodobě.

„Od roku 2010 do teď je konkurz na ředitele každých 10 měsíců. Mnoho konkurzů bylo zrušených a zejména od roku 2010 se kvůli tomu škola nemůže rozvíjet,“ píše se v prohlášení, které podepsala naprostá většina jejích členů a směřovala ho bez odezvy krajským radním.

Za ODS měla v Hodoníně ředitele ona

Situace přitom není nová. Například již zmíněnou střední školu v Hodoníně od roku 2002 za vlády tehdejší krajské koalice křesťanských demokratů a ODS vedl někdejší poslanec a následně neúspěšný kandidát v senátních volbách Miroslav Novotný (ODS).

V roce 2009 pak funkci převzala Marie Zálešáková - původně učitelka a výchovná poradkyně na základní škole v Dolních Bojanovicích, kde nynější krajský radní Janda dělal ve stejné době zástupce ředitele.