Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: JMP

Trendy v bydlení? Dovoleno je téměř vše, vládnou živé barvy

Zařídit byt moderním nábytkem podle nejnovějších trendů není tak jednoduché jako nakoupit módní šatník. Jako inspirace poslouží časopisy, ale i veletrh Mobitex.

Holé zdi a prázdné pokoje nového domu nebo bytu přímo volají po zaplnění. Časopisy jsou plné dokonalých a naleštěných nápadů, jak je ideálně zařídit. Vyznat se v „módě“ nábytku však není tak jednoduché. „V současnosti neexistuje žádný jednotný styl. Podobně jako v oblékání je dovoleno téměř vše. Záleží na potřebách konkrétního uživatele i na jeho prostorových možnostech,“ vysvětlila teoretička designu Dagmar Koudelková.

Přesto existují určité tendence, které by se daly označit za „trendy v bydlení“. Bytoví architekti se snaží vytlačovat úložné prostory mimo pokoje, pokud možno do zvláštních místností, jako jsou například šatny. „Bydlení se obecně vrací k volnému prostoru bez skříní. Základem jsou nábytkové solitéry - tedy designově nápadité a samostatně stojící prvky rozmístěné v prostoru,“ popsala Koudelková.

Barvy jsou důležité Velký důraz doporučují odborníci klást na barevnost. Výrazné odstíny se dnes neomezují pouze na látkové doplňky interiérů, jako jsou potahy nebo závěsy, ale objevují se i u nábytku. „Výrazné dekory a vysoké laky například u kuchyňských linek nebo nábytku v obývacím pokoji trochu připomínají sedmdesátá léta. Při výběru takto výrazných částí vybavení je však třeba zvážit, zda obyvatele pohled na tento nábytek za půl roku neomrzí,“ upozornila Koudelková.

Pravidla o působení jednotlivých barev se už nějakou dobu nemění. Kromě rozdělení na teplé a studené odstíny je třeba mít na paměti i pocity, které barvy vyvolávají. Některé se hodí do ložnic, jiné do kuchyní. „Prvním krokem v úplně prázdném bytě může být atraktivní, zajímavé vymalování. Vyvolává pocit zabydlenosti i v prostorách, kde je zatím jen málo nábytku. Lidé už se naštěstí výraznějších barev na stěnách přestávají bát,“ poznamenal architekt Hynek Maňák.

Doplňky udělají pokoj osobnějším
Nechat se vést pouze touhou po nejmodernějším a nejvíc „trendy“ nábytku však podle odborníků nestačí. „Slovo trend ve mě vyvolává představu takové té časopisecké hezkosti, která bývá hloupá a povrchní. Vzhled bytu by měl především určovat potřeby a vnímání jeho obyvatel,“ upozornil Maňák. Pokud majitel své obydlí vybaví přesně podle obrázku v katalogu, může dosáhnout sice designově dokonalého, ale zároveň neosobního vzhledu.

„Lékem na jakousi sterilitu interiéru jsou doplňky. Život sám přináší věci, které jsou pro člověka důležité a má je rád. Nezáleží na tom, zda jde o designově dokonalou vázu za spoustu peněz, nebo o hrníček za pár korun. Doplňky prostor oživují, vnášejí do něj osobnost toho, kdo jej obývá,“ konstatovala Dagmar Koudelková.

Odborníci se shodují na tom, že žádný dům nebo byt by se neměl zařizovat překotně. Vyplatí se začít od „životně důležitých“ částí vybavení. Ať už jde o kuchyňskou linku nebo postel. Na těch se určitě nevyplatí šetřit. A teprve postupně vybavení doplňovat. „Každý byt má jiné požadavky. Jeho obyvatel musí například zvážit, kolik potřebuje úložných prostor, zda chce oddělit jednotlivé obytné zóny. Nebo zda bude chtít rozestavění nábytku po nějaké době změnit,“ vypočítal Maňák, na co je třeba myslet.

Čtěte zítra v MF DNES

Více o veletrzích Mobitex, Rybaření, Pro dítě a Modely se dočtete na stránkách Veltrhy pátečních regionálních příloh Brno a jižní Morava MF DNES. 

.