Byt v Bratislavské ulici je zatím jediný tréninkový v Brně. Sociálně slabé...

Byt v Bratislavské ulici je zatím jediný tréninkový v Brně. Sociálně slabé rodiny, které dříve bydlely v ubytovnách nebo nevhodných přelidněných bytech, v něm pobývají maximálně rok a půl. Za tu dobu se mají naučit, jak vyjít s penězi a ušetřit si na normální bydlení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Byty v Brně na zkoušku. Sociálně slabé mají naučit, jak vyjít s penězi

  • 9
Brněnský magistrát před lety oficiálně podpořil takzvané tréninkové bydlení, tedy podnájmy pro lidi v bytové nouzi. Paradoxně je však tréninkový byt v Brně zatím jenom jeden. To se brzy změní.

Donedávna bydlela Helena H. s dalšími 10 lidmi a 50 metrech čtverečních. Před rokem však dostala šanci na lepší bydlení, když jí sociální pracovníci z IQ Roma servisu (IQRS) nabídli takzvaný tréninkový byt.

Je dvakrát prostornější než „dva plus jednička“ na Lidické, v níž žila předtím, a sdílí ho se svým přítelem a dvěma dětmi. „Bydlím tu rok a jsem rozhodně spokojenější než dřív,“ usmívá se.

Tréninkové bydlení v Brně

Tréninkové byty slouží především pro sociálně slabé rodiny. Ceny za nájem jsou v nich ve srovnání se soukromým bydlením nižší, což má rodinám pomoci dostat se z dluhů a finančně si přilepšit.

Učí je totiž mimo jiné větší finanční zodpovědnosti - v bytě mohou zůstat maximálně rok a půl, a pokud si za tu dobu neuspoří na klasické soukromé bydlení, hrozí jim návrat do ubytoven a azylových domů, případně na ulici.

Zatímco někteří možnosti tréninkového bytu nedokázali využít, Heleně H. se to zatím docela daří. „Na Lidické jsem si nebyla schopna vůbec našetřit, teď už mi to jde, nemusím se totiž podílet na chodu tak velké domácnosti,“ pochvaluje si žena, jež si nepřála uvést příjmení z důvodu ochrany soukromí rodiny.

Tréninkové byty vzniknou v Bratislavské ulici

Takto fungující byt se v Brně nachází zatím jenom jeden. Přestože město schválilo takzvané prostupné bydlení, jehož jsou tréninkové byty součástí, jako svou oficiální sociální strategii.

Už od roku 2015 by se však měl počet bytů pro tréninkové bydlení zvýšit. Na přelomu srpna a září totiž začne rekonstrukce městského domu ve Francouzské 42, a až budou opravy hotové, vzniknou tu právě byty pro sociálně slabé.

„Dvorní trakt bude určen pro ty nejchudší a byty obrácené do ulice mají sloužit právě pro účely tréninkového bydlení,“ dodal náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD), který má na starosti správu majetku města.

Bytový dům na Francouzské 42 má spravovat Centrum sociálních služeb, příspěvková organizace města. Jak bude vypadat interiér bytů, se ještě přesně neví. Jediný současný tréninkový byt v Brně tvoří tři menší místnosti plus kuchyňský kout. Je prázdný, takže nábytek a další vybavení si musí každý podnájemník zajistit sám.

Nájem 4 500 korun

„Jsme si vědomi nedostatků toho bytu, jedním z nich je třeba špatné odvětrávání. Na druhou stranu cena měsíčního nájmu činí 4 500 korun,“ doplnil sociální pracovník IQRS Jan Milota s tím, že nové byty ve Francouzské 42 by mohly situaci zlepšit.

Jejich rekonstrukce konkrétně zahrnuje jak přestavbu stávajících, tak výstavbu nových, takže jich tu v závěru oprav bude 39. Stavební práce, za které město zaplatí necelých 70 milionů korun, by měly být hotové do konce příštího roku. Takový termín určila Evropská unie, která rekonstrukci finančně podporuje.

V lokalitě kolem Cejlu se přitom nejedná o jediný opravovaný dům. Naopak. Francouzská 42 je poslední stavbou rekonstruovanou v rámci Integrovaného plánu rozvoje města.

Díky němu se postupně opravilo už devět bytových domů, na dalších třech se ještě pracuje. Lidé, kteří v nich bydleli, se museli na čas odstěhovat. „Protože se rekonstrukce jednotlivých bytových jednotek děly postupně, bylo možné jejich obyvatele stěhovat z opravujícího se do opraveného a pak zpět, pokud o návrat stáli,“ vysvětlil Pospíšil.

Systém pomůže, ale moc efektivní není

Jan Milota z IQ Roma Servis vysvětluje, jak mají lidem ve špatné sociální situaci pomoct tréninkové byty.

Jak systém prostupného bydlení funguje?
Smyslem je zajistit lidem v bytové nouzi vyhovující bydlení. Dostat je nejprve z azylových domů a ubytoven přes tréninkové byty do soukromého bydlení s klasickou nájemní smlouvou. V České republice se prostupné bydlení začíná teprve zavádět do praxe, ale v západních zemích od něj upouštějí.

Proč?
Ukazuje se, že to není dostatečně efektivní. Spousta lidí se z tréninkových bytů vracela zpět do ubytoven.

Proč tedy Česká republika prostupné bydlení stále podporuje?
Mimo jiné proto, že není snadné změnit tak rychle oficiální politiku.

Jak je na tom tréninkový byt IQ Roma Servis v Brně?
Soukromé bydlení si našlo asi 40 procent klientů.

Jak hodnotíte sociální politiku Brna?
Dobré je, že Brno je jedním z mála měst, které si udržuje velký počet vlastních bytů. Na druhou stranu ceny nájemného jsou někdy tak vysoké, že v bytech nikdo nebydlí. Pozitivně pak vnímám ještě opravu domů v lokalitě kolem Celju. Město je mohlo opravit jen zvenčí, ale zrekonstruovalo i interiéry.