Velký sklad americké distribuční společnosti vyroste v Dobrovízi u Prahy. O osudu toho brněnského v úterý rozhodovali brněnští zastupitelé.

Velký sklad americké distribuční společnosti vyroste v Dobrovízi u Prahy. O osudu toho brněnského v úterý rozhodovali brněnští zastupitelé. | foto: Vizualizace Amazon

Brno řeklo Amazonu potřetí ne. Primátor to považuje za konec jednání

  • 432
Brněnští zastupitelé ani na třetím zasedání neschválili podmínky, za nichž prodají pozemky města, a umožní tak stavbu distribučního centra firmy Amazon. Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) to znamená konec jednání s americkou společností.

"Respektuji rozhodnutí zastupitelů, osobně se s ním však neztotožňuji. Brno promarnilo svou šanci získat v době ekonomické recese silného investora a současně vyslalo do světa negativní signál i ostatním potenciálním investorům," uvedl primátor Onderka.

Zamítnutí pro jihomoravskou metropoli znamená, že přijde o investora, který mohl zaměstnat až dva tisíce lidí. Za promarněnou šanci označil rozhodnutí i premiér Bohuslav Sobotka. Doplnil, že vláda firmě nabídne jiná místa (více najdete zde).

Ke schválení dohod s developerem CTP Invest a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zastupitelé potřebovali 28 hlasů z 55 možných. Pro Amazon však hlasovalo jen 25 členů brněnského zastupitelstva.

Zástupci CTP Invest se po hlasování vytratili a rozhodnutí zastupitelů nekomentovali.

Zatímco dosud jednání vázla především kvůli neexistujícímu sjezdu z dálnice D1 do průmyslové zóny, nyní se diskuze točila kolem územního plánu a neoprávněných stavebních prací na pozemcích pod plánovanou halou.

Obyvatelé z okolí průmyslové zóny totiž upozornili na to, že na pozemcích, které stále patří Brnu, dělá developerská firma CTP Invest neoprávněné úpravy. Například podle opoziční strany Zelených je to od developera tak nečestný krok, že může ohrozit důvěru politiků v to, že se firma nadále bude chovat v souladu s uzavřenými smlouvami.

"Členové sdružení pořídili v předchozích měsících sérii snímků, které dokazují pracovní činnost přesto, že teprve probíhá zjišťovací řízení o tom, zda proběhne kompletní posouzení vlivů na životní prostředí. Do stavebního povolení, součástí kterého bývá i skrývka zeminy a příprava pozemku pro výstavbu je ještě daleko. Vyvstává tak podezření na nelegálnost veškerých prací," uvedla Hana Kašpaříková z občanského sdružení Čisté Tuřany.

Developerská firma to nepopřela. Její pracovníci to prý řeší s příslušným pracovním úřadem.

Ještě větší problém než práce na pozemku však při jednání způsobil územní plán (více o něm čtěte zde). V něm je zakotvena podmínka, která říká, že tam nelze stavět distribuční centra. Územní plán by se tak musel změnit, o což developer už požádal. O této žádosti se však zastupitelé dozvěděli až na třetím zastupitelstvu.

Nejen z těchto důvodů v Brně distribuční sklad nevyroste. "Prezentované ´pseudodůvody´ vedoucí k zamítnutí investice se navíc ukazují jako nepravdivé a vykonstruované. Například ´otrokářské´ pracovní podmínky v novém logistickém centru Amazon v Brně či argument, že Brno jedná pod časovým tlakem a nic nebylo řádně projednáno, jsou mýty,“ podotkl primátor Onderka.

,