Do roku 2013 by se na skládky mělo ukládat 50 % objemu biologicky rozložitelného odpadu oproti roku 1995. Ilustrační snímek

Do roku 2013 by se na skládky mělo ukládat 50 % objemu biologicky rozložitelného odpadu oproti roku 1995. Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Třídění odpadu láká, na Brněnsku už rozdávají koše na jídlo i listí

  • 5
Třídění odpadu, který se dá kompostovat, je na Brněnsku stále populárnější. I proto se v Modřicích objevily nové hnědé popelnice, které na rozdíl od běžných kontejnerů slouží jen pro bioodpad.

Modřice tyto speciální popelnice - kompostéry - rozdávají zájemcům. V nabídce ovšem mají i odpadkové koše a biologicky rozložitelné sáčky.

Bioodpad

Je biologicky rozložitelná hmota - v domácnostech jsou to nejčastěji zbytky jídel, ovoce a zeleniny. Ale je to také odpad při sekání trávy, sběru listí, při údržbě zeleně nebo čištění odpadních vod. V kompostárně se tato hmota přemění na kompost, který se dá využít jako hnojivo.

Pilotní projekt odstartoval v Modřicích před dvěma lety. "Letos jsme konečně uspěli s žádostí o dotace v Evropské unii," popsala autorka projektu, místostarostka Modřic Hana Chybíková (KDU-ČSL).

"Samotný svoz však hrazen z dotací není. Jenom do konce roku nás to vyjde na tři sta tisíc korun," uvedla Chybíková.

Soukromá firma odveze obsah popelnic na vlastní kompostárnu v létě jednou za čtrnáct dní. Interval v zimě bude jen jednou měsíčně.

Účast obyvatel na svozu je dobrovolná. Modřičtí radní však počítají s tím, že se do projektu postupně zapojí většina občanů. "Hodně z nich nechce mít na svojí zahradě kompost, proto vítají možnost svozu odpadu ze svých zahrádek," podotkla místostarostka.

Ve speciálních popelnicích by tak měl končit především odpad jako suchá tráva, uschlé květiny, slupky různých potravin nebo na podzim listí. "Tento projekt je i reakce na to, že se má do budoucna snižovat podíl bioodpadu dováženého na skládky," vysvětlila Chybíková.

To potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. "Do roku 2013 bychom chtěli, aby se na skládky ukládalo padesát procent objemu biologicky rozložitelného komunálního odpadu oproti roku 1995," uvedla Jendeková. Do roku 2020 se má toto množství snížit až na pětatřicet procent.

Tišnov a Ivančice: Kompostujeme

V okrese Brno-venkov se do svozu bioodpadu už některá města zapojila. "Popelnice na bioodpad máme především v zástavbě rodinných domků. Z bytových domů by totiž měli lidé převážně odpad živočišné povahy," popsal vedoucí odboru životního prostředí v Ivančicích Milan Halůzka.

Od roku 2008 využívá tuto službu v Ivančicích 375 domácností, další zájemci neustále přibývají. "Týdně registrujeme tři až pět nových žádostí," doplnil Halůzka.

Ještě dříve začal se svozem bioodpadu Tišnov. "Svozy u nás máme jednou za čtrnáct dní," uvedl Luboš Dvořáček z městského úřadu v Tišnově.

V Židlochovicích, Pohořelicích ani Šlapanicích zatím bioodpad nesvážejí. "Firma, která má u nás na starosti komunální odpad, provozuje ve sběrném dvoře kontejner na trávu a podobné drobnější věci ze zahrádky," popsal dosavadní řešení místostarosta Pohořelic Miroslav Novák.

Ve Šlapanicích počítají s tím, že při rekonstrukci střediska odpadu by tam měla vzniknout i menší kompostárna.

V Židlochovicích by také rádi bioodpad sváželi, ale nyní na to nemají dost peněz. "Konkrétní plán ještě nemáme. Možná nám to ale nařídí novela zákona, takže budeme muset svoz nějak vyřešit," upozornil Zdeněk Kloupar z odboru životního prostředí v Židlochovicích, který má na starosti ochranu ovzduší a odpady.

Postupem času tak budou zřejmě ke svozu muset přistoupit i další města na Brněnsku.