Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost.

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. | foto: Profimedia.cz

Třídíte papír nebo sklo? Možná za to ještě zaplatíte

  • 10
Lidé, kteří poctivě oddělují papír od plastů a to vše od zbytku odpadu, se možná namáhají zbytečně. Ekonomická krize zasáhla i do systému třídění odpadů. Firmy, které se starají o svoz odpadu, nemohou vytříděný papír nebo sklo udat. A pokud ano, musí za to zaplatit.

Ještě donedávna se dalo na papíru něco vydělat. "Třídírny kilogram papíru vykupovaly za zhruba osmdesát haléřů. Bylo to minimum, ale ještě se s tím dalo obchodovat," vysvětlil Vladimír Zich, jednatel společnosti STKO, která se stará od odpad v sedmnácti obcích na Mikulovsku.

"Teď musíme ještě připlatit, aby papírny vytříděný papír vůbec vzaly," tvrdí Zich s tím, že podobný problém má firma i s odbytem skla.

Podle Miroslava Hyrše, provozně-technického manažera břeclavské společnosti Tempos, se s odbytem potýkají všechny podniky v oblasti odpadového hospodářství. "Hospodářská krize zapříčinila, že papírny nemají odbyt, a tak přestaly tříděný papír vykupovat," řekl Hyrš.

Prodělávají i třídírny odpadu

"Snaží se příjem papíru od svozových firem omezit na maximální možnou míru tím, že snižují výkupní ceny," vysvětlil. Prodělávají tak i třídírny odpadu. "Výdělek už zdaleka nepokryje náklady."

Podle ředitele velkopavlovické svozové společnosti Hantály Stanislava Grůzy třídící linky dnes už nejsou schopny vytřídit kilogram papíru bez ztrát. Ty se mohou vyšplhat na 500 až 700 korun na tunu.

"To nemůže žádná třídírna delší dobu přežít," míní Grůza. "Třídírny stojí před likvidační otázkou. A my také," tvrdí.
Firmy podnikající v odpadovém hospodářství jsou bezradné.

"Skutečně máme problémy. Sami je ovšem nevyřešíme. Na dnešní situaci by mělo reagovat ministerstvo životního prostředí, případně Eko-kom," podotýká ředitel společnosti Hantály. Podle něj by Eko-kom, který systém odběru a využití odpadu z obalů zastřešuje, neměl posílat příspěvky jen městům a obcím, ale více podpořit všechny články třídicího systému.

Eko-kom se ale k ničemu takovému nechystá. "Změny cen na trhu s druhotnými surovinami sledujeme," uvedla mluvčí Eko-komu Šárka Nováková. Snížení cen se však podle ní týká hlavně kovů, jen některých druhů papíru, některých druhů plastů a trh si musí umět poradit sám.

Nováková poukazuje, že podobný propad cen nastal i před několika lety. A neměl vliv ani na třídění odpadu v obcích ani na zvýšení poplatků za odpad.

"Propad cen je částečně kompenzován snižováním některých nákladů, například pohonných hmot," uvedla Nováková.

Zdraží vývoz popelnic?

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. "Pokud budou s odbytem papíru problémy, pak je jen otázkou času, kdy dojde k navýšení cen za likvidaci odpadu," míní Miroslav Hyrš.

Podle Stanislava Grůzy už většina společností zdražování chystá. Hantály zatím chtějí ztrátu nahradit z jiných činností, které firma má. "Ovšem nejde to tak dělat donekonečna. Vydržíme to třeba rok," počítá Stanislav Grůza.

Šárka Nováková z Eko-komu se však zdražování pro domácnosti neobává. "Výkyv cen, který v současné době u některých druhotných surovin nastal, by neměl mít výrazný dopad na tříděný sběr v obcích. Snížení výkupních cen se týká především odpadů v komerční a obchodní sféře. Není nutné žádné výrazné zvyšování nákladů na tříděný sběr odpadů pro obce a i výsledných cen pro domácnosti," míní.

Odpadáři tak optimističtí nejsou. Navíc se obávají, že když lidé zjistí, že papír není možné udat, začnou třídění sabotovat. "Ve finále bude levnější hodit papír do komunálu, než jej třídit," nabízí černou předpověď Hyrš.

Společnosti i města přitom učí lidi, jak třídit odpad, už od roku 1995. A systém funguje velmi dobře. "Teď, když máme nějaké výsledky, tak se dostáváme do situace, kdy je třídění v podstatě zbytečné. Protože vytříděnou surovinu není možné dále využívat," míní Stanislav Grůza.