Asijské tržiště na jednom z nejfrekventovanějších míst v Brně. Tak vypadá už...

Asijské tržiště na jednom z nejfrekventovanějších míst v Brně. Tak vypadá už mnoho let podchod u hlavního nádraží. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tržnice z podchodu pod brněnským hlavním nádražím zmizí

  • 3
Podchod pod brněnským Hlavním nádražím je často prvním obrázkem z Brna, který turisté přijíždějící do města vidí. Přijedou-li odpoledne, zakopávají o blikající hračky a z davu podchodu mohou vyjít i o něco lehčí, než když do něj vstoupili. Octnou-li se tady v noci, přepadne je úzkost.

I Brňané se mu proto vyhýbají. "Necítím se tady bezpečně. Chodím raději vrchem, když můžu. Prochází tady kdekdo a člověk nikdy neví, jestli mu něco nevezmou. Podchod rozhodně nepůsobí přitažlivým dojmem," myslí si Barbora Kozlová z Brna. "Na druhou stranu, podchody u větších nádraží vypadají podobně," dodává.

To ale není pro město žádná útěcha. Uvědomují si to i na magistrátu. "Podchod určitě není nic, na co bychom měli být hrdí. Začali jsme se tím problémem zabývat," říká náměstek primátora Martin Ander.

Vadí mu, že si místní stánkaři své zboží vytahují na stojany a zabírají místo průchozím. Navíc jsou smlouvy s nájemci prodejních míst podle něj nevýhodně nastavené. Jsou totiž na dobu určitou, a proto nezrušitelné, pokud nájemce nějak vážně neporuší smluvní podmínky.

Podchod pod Hlavním nádražím v Brně.

"Smlouvy dělala městská část Brno-střed už dávno. Byla v nich například úplně nesmyslná klauzule o tom, že se pronájem automaticky prodlouží, když se smluvní strany nedohodnou," podotkl Ander.

Stánkaři z podchodu zmizí

Město teď musí počkat, až smlouvy skončí. A to je u některých nájemců až v letech 2012. Postupně by se pak měla v podchodu měnit skladba obchodů. Zatím zmizely jen dva stánky. Bistro a obchod s oblečením pod prostředním nástupištěm tramvají. Noví nájemci nepřijdou. Místo zůstane volné, na stěnách se mají objevit informační panely.

"Rozhodně nechceme žádné herny, sexshopy, směnárny, bistra ani prodejny s objemnějším zbožím, tedy s textilem nebo obuví. Až budeme vybírat nové nájemce, budou to trafiky, stánky se suvenýry, dekorace, bižuterie, květiny, papírnictví. Měly by tam vzniknout i informační stánky pro turisty o Brně a městské hromadné dopravě," dodal Ander a zaručil se i za to, že noví nájemci budou mít zakázáno věšet zboží, například spodní prádlo, na stěny podchodu a strkat stojany do cesty kolemjdoucím.

Loni dostala polovina podchodu nová světla, letos se tam nic dít nebude. Nejsou peníze. "Vyměnili jsme světla a strop za deset milionů. Udělala se první etapa od vchodů od tramvají do průchodu až po vchod, kde má svůj obchůdek Kudrna. Neopravil se jen východ k budově v Nádražní ulici číslo dvě, protože tam nejsou vyjasněné vlastnické vztahy. Na druhou etapu zatím nejsou v rozpočtu peníze," uvedl ekonomický ředitel brněnských komunikací Petr Balát.

Pod dohledem kamer

Kvůli velkému provozu se v podchodu uklízí dvakrát denně a prostor sledují kamery. Ty už pomohly při několika loupežných přepadeních, například jednou v létě roku 2007. "Strážník prostřednictvím kamery spatřil, jak mladší muž škrtí staršího, který procházel podchodem. Když ho škrtil, prohledával mu kapsy a snažil se mu ukrást batoh. Jednašedesátiletému muži se však podařilo zavazadlo uhájit. Pachatel se dal na útěk, hlídky ho ale dopadly v Nádražní ulici," popsala případ mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.