Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tuřanská madona a návrat k „trnům“ křesťanství

  7:29aktualizováno  7:29
Za neskonale menší mediální pozornosti i bezpečnostních opatření, než by se patřilo, byla 15. října v kryptě diecézní katedrály sv. Petra a Pavla - v rámci nově zahájeného cyklu Umělecké poklady brněnské diecéze - historicky poprvé vystavena raně gotická skulptura Divy Turzanensis neboli Matky Boží v trní.

Matka Boží v trní - Raně gotická skulptura Divy Turzanensis neboli Matka Boží v trní z Tuřan | foto: Radek Miča, MAFRA

Tato událost hlubokého duchovního obsahu (mimochodem rok od vystavení Věstonické venuše v Praze) tak navazuje na letošní oslavy první písemné zmínky o Tuřanech z roku 1208.

Podle tradované legendy přinesli sošku na Moravu již věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj. Po vpádu Maďarů se křesťané z Velehradu stáhli k Brnu a ukryli madonu do trní, v němž ji v roce 1050 za zázračných okolností nalezl rolník Horák z Chrlic: "Když se vracel z polních prací lesem, zpozoroval silnou záři vycházející z keře planých růží, ve kterých objevil sošku Panny Marie s Ježíškem. Odnesl si ji domů, Madona se však sama v noci přemístila na původní místo, což se opakovalo několikrát. Sedlák i sousedé tak vytušili přání Panny Marie postavit na tom místě kostelík."

Jde samozřejmě o obvyklé atributy "přemísťování" sošek (ať do trní či stromů) a stavebního materiálu, známé i z jiných mariánských míst u nás (Tuřany ve středních Čechách, Heřmanice, Hvožďany, Podlesí, Bohosudov, Hejnice, Břežany u Budyně, Křešice, Štípa, Křtiny, Vranov u Brna). Nicméně skutečné zázraky (pečlivě zaznamenávané zejména jezuitským řádem) a nebývalý rozmach procesí, jež ve své době zastiňovala Hostýn, odkazují k živému i žitému prožívání víry lidí nejrůznějších stavů i stáří.

Tento vzrůstající věhlas poutních Tuřan, jak známo, pak ještě víc podnítil a literárně kanonizoval barokní buditel Bohuslav Balbín v roce 1658 svým latinsky psaným spisem nazvaným případně a básnicky: Diva Turzanensis.

Tuřanská madona z hruškového dřeva
Nic tomuto v podstatě již mytologickému povědomí - stojíme-li tváří v tvář prosté instalaci Královny tuřanské za vitrínou - nemůže na vnitřní věrohodnosti ubrat ani kunsthistorické bádání. To nás zpravuje o tom, že Tuřanská madona byla vyřezána z hruškového dřeva až kolem roku 1250 v takzvanou tradici trůnících madon, odkazujících k severofrancouzskému řezbářskému okruhu.

Matka Boží v trní

Celkový komorní dojem výstavy, trvající pouze do 23. listopadu, dotvářejí další artefakty: unikátní skříňový obraz Matky Boží Tuřanské, podmalba na skle, obraz s legendou o nalezení sošky, dále malba od Josefa Zeleného (kolem roku 1860), Balbínův vzácný výtisk, svaté obrázky, upomínkové hrníčky a jiné dobové devocionálie. Expozici, citlivě uspořádanou Karlem Rechlíkem, rovněž doplňuje odborný katalog.

Divotvůrkyně Tuřanská nevyzývala nikdy k nadměrným postům ani nezdržovala něčí trestající ruku, nýbrž vždy především podněcovala k úctě Boží, ochraňovala (od ohně, vody, moru), uzdravovala (slepotu, horečky, záchvaty, nádory, otekliny, neštovice...) a přimlouvala se a stále přimlouvá za nás u Boha. Symbolizuje neustálý návrat k "trnům" křesťanství, ke Kristovým ranám, které nás uzdravují; to vše s mateřskou péčí, jež trpělivě odvádí naši mysl od světských pokušení do růžového keře usebranosti.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Hvězda hasičských závodů v Los Angeles Petr Moleš. Muž sloužící ve Vyškově se z...
Do Los Angeles jel bez ambicí, vrátil se jako nejlepší hasič světa

Se třemi zlaty a titulem absolutního vítěze soutěže Ultimate Firefighter, tedy jako nejlepší hasič světa, se vrátil Petr Moleš ze Světových policejních a...  celý článek

Handicapovaný slovenský student František Milan vyrazí díky stipendiu od...
U úřadů narazil. K cestě do Číny pomohla nemocnému studentovi univerzita

Získal možnost vyjet na prestižní pobyt do Číny. Na vysněnou cestu se však handicapovaný Slovák František Milan málem nevydal, protože mu slovenské úřady...  celý článek

Ilustrační foto
Zlaté časy pro dělníky. Firmy se předhánějí v lepších nabídkách

Žádná dlouhá výběrová řízení na několik kol. Kdo přijde z ulice, pohovor podstoupí okamžitě a do druhého dne ví, zda může nastoupit. Taková je rvačka o dělníky...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Strategický nákupčí

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.