Turisté v Lednici.

Turisté v Lednici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Turisté na jih Moravy přinášejí peníze, často ale ztrpčují místním život

Lednice, Valtice, Mikulov, Břeclav i Chráněná krajinná oblast Pálava, to všechno jsou místa, v nichž se nachází osmnáct architektonických i přírodních skvostů zapsaných mezi světové památky UNESCO. Jen v lednicko-valtickém areálu je to mozaika rybníků, zahrad, soch či loveckých zámečků.

Lidí, kteří je chtějí vidět, je stále víc. Města a obce proto bojují s penězi, aby zabezpečily potřebné služby pro návštěvníky.

V Lednici se to podle některých podnikatelů nedaří. "Obec nedokázala využít kreditu světového významu," míní někteří. Jiní zase tvrdí, že za to může nezájem politiků o rozvoj těchto unikátních míst.

V zimě jsme bez práce

Výkladní skříní Lednicko-valtického areálu je Lednice. Takzvanou "perlu jižní Moravy" navštíví ročně kolem jednoho milionu lidí. To je, jako by se do Lednice přestěhovala celá Praha. Mezi návštěvníky nechybí Rusové, Japonci, Thajwanci, Poláci, Maďaři ani Rakušané.

Přesto z toho paradoxně obec netěží. A podnikatelé, kteří se chopili iniciativy a nabízejí své služby, jsou v nelehké situaci. Podnikat se tady dá jen v době letní sezony. V zimě bojují o přežití.

Lednice se plní turisty. Služby tomu však ne vždy odpovídají a některé zahrádky zejí prázdnotou.

"Na to, že je Lednicko-valtický areál nejnavštěvovanějším místem jižní Moravy a třetím v republice, ho stát příliš nepodporuje. Politicky si to nikdo nevzal za své. Chybí peníze na infrastrukturu. Tady se pořád jenom hasí," říká například spolumajitel My Hotelu Lednice Petr Cibulka.

Celý Lednicko-valtický areál i Mikulovsko a Pálava by podle něj potřebovaly jednu až dvě miliardy korun. Na rozvoj a na podporu turistického ruchu. "Je škoda, že to tu jen tak plyne. Podle mě chybí dobrý management jako například v Českém Krumlově nebo v Třeboni," míní.

"Pomohlo by, kdyby zámek otevřeli i v zimě"

Turistická sezona začíná úderem Velikonoc a končí v říjnu. To jsou podnikatelé v práci každý den, včetně sobot a nedělí. V tu dobu je návštěvnost vysoká. "To si nemůžu stěžovat. Ale mimo sezonu je mrtvo. A akvária zrušit nemohu. Nájmy a elektřinu musím platit dál," uvedla Lenka Ježková, která v prostorách zámecké jízdárny provozuje tropická velkoobjemová akvária.

Hotel Mario v centru Lednice je už léta nedostavěný.

Jako jedna z mála má otevřeno celý rok. V zimě si najímá ale jen brigádníky. Podle ní by Lednici pomohlo, kdyby zdejší zámek byl otevřený i v zimě. Turisté by měli o důvod víc do Lednice zavítat. "Každopádně by bylo třeba nabídnout turistům více akcí i přes zimu," domnívá se.

To ale podle kastelánky Ivany Holáskové nejde. Zámek se totiž nedá vytápět. "Otevíráme tedy jen pro objednané skupiny," namítla.

Místní bojují s turisty o místa k parkování

V Lednici nejde ale jen o turisty. Stálí obyvatelé si stěžují, že se na ně zapomíná. Nejvíce je trápí nedostatek parkovacích míst a neukáznění řidiči. Ti jim totiž často zatarasí výjezd z domů.

"Nepodařilo se nám ještě přesvědčit zastupitelstvo, aby vymezilo parkovací místa jen pro obyvatele. Stejné je to u obchodů. Jezdíme proto nakupovat mimo Lednici. Místo toho, abych objížděla dvacet minut město a hledala volné místo, jedu raději jinam," potvrdila problémy místních lidí Klára Rothscheinová. Podle ní vadí lidem i jiná věc. "Je problém si zajít i na pivo, není si kam sednout, všechna místa jsou plná," dodala.

Lednice se plní turisty.

Místní lidé i řada podnikatelů se domnívají, že obec nevyužívá výhody světových památek. V seznamu kulturního dědictví je lednický zámek zapsán už více než dvanáct let. Od té doby se podle mnohých moc nezměnilo.

S tím starosta Libor Kabát nesouhlasí. "Z naší strany je to permanentní boj neustále upozorňovat na to, že tady máme výjimečné památky. Nadstandardní pozornosti se nám ale nedostává. Jsme jen jedni z mnoha čekatelů v řadě na dotace," říká.