Lidé dávají přednost tuzemskému česneku před čínským. Ilustrační foto

Lidé dávají přednost tuzemskému česneku před čínským. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Tuzemský česnek je stále oblíbenější. Pěstitelé ho vysazují ve velkém

  • 30
Poptávka po česneku vypěstovaném v Česku stále roste. Je ho ale nedostatek. Čínský česnek je sice levnější, ale není tak chutný. Zemědělci se proto rozhodli zasadit víc sazenic a uspokojit tak šéfkuchaře i hospodyňky.

Jaroslav Crhák z Bořitova patří mezi největší pěstitele česneku na jižní Moravě. Prodá vše, co vypěstuje. I tak na některé jeho zákazníky nezbude. Musí totiž také pamatovat na sadbu.

Letos by však rád obsloužil všechny. Na podzim proto zasadil o třetinu více česneku. "Zasadil jsem přes sto kilogramů sadby na hektar a čtvrt půdy," popsal Crhák.

fakta

V obchodech se tuzemský česnek prodává za 180 až 200 korun za kilogram, tedy o 60 korun dráž než čínský.

Dřív se česnek pěstoval na 350 hektarech, dnes je to necelých 70 hektarů.

Český česnek obsahuje více silic než čínský, proto je 4x - 5x silnější.

Dost sazenic pro větší výsadbu by mělo být za dva až tři roky.

Stejně postupoval lažanský ekozemědělec Jiří Šebetovský. I on zasadil více česneku. "Chtěl bych sklidit alespoň tři sta kilogramů," doufá Šebetovský.

Pěstitelé se už loni rozhodli pěstovat český česnek ve větším množství. Zákazníci ho totiž začali preferovat. Navzdory tomu, že si musejí připlatit.

"V obchodech se tuzemský česnek prodává za 180 až 200 korun za kilogram, tedy o 60 korun dráž než čínský," popsal výkupčí a prodejce česneku Lukáš Prokeš z Kuřimi.

Sehnat tuzemský česnek není snadné

I přes vyšší cenu lze nyní tuzemský česnek sehnat jen stěží. "Zatímco dříve se pěstoval na 350 hektarech, dnes je to necelých 70 hektarů," vysvětlil Prokeš.

Zákazníci se tak musejí mnohdy spokojit s čínským česnekem. Rozdíl mezi dovezeným česnekem a tuzemským se pozná nejen v ceně, ale také v chuti. "Český je čtyřikrát až pětkrát silnější než ten čínský. Obsahuje více silic," vysvětlil Prokeš.

Místní česnek vyhledávají nejen šéfkuchaři restaurací, ale i hospodyňky. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a pěstitelé nestačí na trh dodávat.

"Česnek se pěstuje v půdě, kde předtím nerostly žádné brambory či cibuloviny. Navíc i taková půda se musí střídat," vysvětlil Prokeš.

Ačkoliv je pěstování náročné, zkoušejí to i zemědělci, kteří česnek dříve přehlíželi. Byť připouštějí, že mohou jít do rizika. Vidina zisku je však silnější.

"Vyslyšeli jsme poptávku a začali jsme letos česnek pěstovat. Máme však obavu, aby se v současnosti z výhodného obchodu nestalo ztrátové odvětví. Je tu česneková vlna a nikdo vám nezaručí, že za čtyři roky bude nadále tak velký zájem o česnek," okomentovala Šárka Štěrbová z ekologické farmy v Deblíně.

Plány může pěstitelům zhatit špatné počasí či škůdci. "Kolik toho sklidíme, záleží především na škůdcích, proti kterým můžeme bojovat jen velmi omezeně," řekla majitelka ekologické farmy v Křetíně Lída Vitoušová.

Do podnikání s česnekem se pouští i obce

Pěstovat česnek je nyní natolik výhodné, že i jednotlivé obce osazují svá pole. Příkladem je Běla v Podkrkonoší. "Zasadili sedmnáct odrůd česneku, a to včetně té pro žlučníkáře. Příští rok budou vyhodnocovat, zda se jim to vyplatilo," uvedl Prokeš.a to včetně té pro žlučníkáře.

Přidat by se po vzoru Bělé mohly i další obce. "Na jižní Moravě se obce prozatím rozhodují, zda se pustí do tohoto obchodu. Čekají totiž, jak se současná obliba česneku vyvine," vysvětlil Prokeš.

Pěstovat by ve velkém chtěli i samotní zemědělci. Jejich snahu brzdilo málo sadby. "Chtěli jsme si přivydělat, nesehnali jsme však sadbu. Necháme to tak na příští rok," konstatoval farmář Václav Adámek z Višňové na Znojemsku.

Dost sadby by podle Crháka mělo být za dva až tři roky. "Množím česnek na sadbu. Nově ji ode mě vykupuje družstvo a dále ji distribuuje," dodal Crhák.