Tygřice Satu trápí v zoo brněnské chovatele. Prvnímu partnerovi zpřelámala kost, druhý se s ní pářit nechtěl, třetí pro ni nebyl vhodný a čtvrtý to neuměl.

Tygřice Satu trápí v zoo brněnské chovatele. Prvnímu partnerovi zpřelámala kost, druhý se s ní pářit nechtěl, třetí pro ni nebyl vhodný a čtvrtý to neuměl. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská tygřice dostane pátého partnera, ten poslední se neuměl pářit

  • 1
Problémové samici tygra sumaterského z brněnské zoo se doposud nepodařilo spářit s žádným samcem. U Satu nezabodoval ani poslední tygří partner Duo, který své sperma nedokázal přesně nasměrovat. K desátým narozeninám tak Satu dostane nového ženicha z varšavské zoo.

Samice Satu už několik let není schopná zabřeznout. Neuspěli u ní už čtyři tygři (více o tom čtěte zde). Brněnská zoo si ji vydržuje jen proto, že tygři sumaterští jsou velice vzácní a jiná vhodná samička se dosud nenašla.

Zástupci zoo tak přivádějí nové a nové nápadníky. Posledním neúspěšným byl maďarský samec Duo. "Už po příjezdu jsem říkal, že to nevyjde. On je Hun, ona jako irská samice Keltka a těm to spolu nikdy neklapalo," žertoval ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Duo se nicméně o páření pokusil. "Oba dva styk chtěli, jenže se ji nepovedlo oplodnit," řekl Hovorka. Důvodem nebyla Duova neplodnost, ale spíš neschopnost správně zacílit. "Většinou to šlo na záda," prohodil ředitel.

Vedení zoo proto ztratilo trpělivost a v polovině března přiveze z Polska pro Satu už pátého samce.

"Tygra v zoo budeme mít od 18. nebo 19. března. Je to ovšem dvouleté mládě, musíme tedy počkat, až dospěje, aby byl pro oplodnění vhodný," vysvětlila mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Duo začátkem března poputuje do anglického Tamworthu. Před ním v misi selhal tygr Dick, kterému Satu dokonce zpřelámala kost a samec po náročné operaci uhynul. Jeho bratr Kampar se pak ke styku se samicí příliš neměl. Třetí do party, tygr Dustin, pro změnu nebyl pro páření se Satu vhodný.

Brněnská zoo zažila v zimě rekordní návštěvnost

Návštěvníky kromě atraktivních tygrů sumerských lákalo do brněnské zoo v lednu a únoru také příjemné počasí.

"Branami zahrady prošlo přibližně 11 tisíc lidí, což je více než dvojnásobek obvyklé návštěvnosti v tomto období," zhodnotila Brindzáková.

Ředitel zoo se však těší na jarní sezonu, kdy je zahrada podle něj nejkrásnější. "Když je nějakých dvaadvacet stupňů a mírně pod mrakem, přijde nám denně klidně pět až šest tisíc lidí," libuje si Hovorka.

Návštěvníci se budou moci těšit na průchozí expozici klokanů, kterou nyní čeká dokončení terénních prací, osazení zelení a dobarvení umělé skály. Zahrada současně jedná o převozu klokanů skalních, kteří budou expozici obývat.

Příští týden začíná i důležitá část stavby průchozí voliéry orlů bělohlavých. "Bude to zvláštní typ voliéry, chceme ji zbudovat co možná nejlépe pro zvířata. Proto bude voliéra kruhová, aby v ní orli mohli létat přirozeně," dodal šéf zoo.