Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Pozůstalí po ubitém Vietnamci 98 milionů navíc nedostanou, rozhodl soud

  • 18
Městský soud v Brně zamítl žádost syna a matky Vietnamce, jehož ubili policisté, o odškodnění. Oba dva žádali zvýšení už vyplacených milionových satisfakcí na padesát milionů korun pro každého. Argumentovali brutalitou policistů, poměry v Asii i vládním záměrem snížit počet Vietnamců v ČR.

Oba dva pozůstalí už dříve dostali po milionu korun. Soudce Jan Sedláček proto rozsudek zdůvodnil tím, že už tato suma několikanásobně převyšovala základovou částku 240 tisíc korun

„ Ani jeden z účastníků proti ní předtím nebrojil. Policejní tým Delta nebyl řízený ze strany Policie ČR. Nesměřoval pouze proti příslušníkům komunity, ale věnoval se všem osobám napříč - i bezdomovcům a vyloučeným lidem,“ zdůvodnil soudce Jan Sedláček  

Proti rozsudku se lze odvolat ke krajskému soudu.

„Nyní počkáme na písemné odůvodnění. Ale pravděpodobně se odvoláme,“ řekla Martina Šamlotová, zástupkyně advokáta Marka Sedláka, který v případu rodinu zesnulého Vietnamce zastupoval.

„S rozsudkem jsme spokojeni. Částku, kterou žalující strana dostala, považuji za adekvátní,“ okomentoval právní zástupce státu Rostislav Pulkrab.

Syn by se o mě staral ve stáří, argumentovala matka

Navýšení odškodného zamítl soud také v případě matky zabitého. Ta argumentovala tím, že v Asii se děti starají o své rodiny. Smrt syna je proto velkou ztrátou.

Právník obou pozůstalých Marek Sedlák také upozornil na vládní úkol snížení počtu Vietnamců v Česku, což je podle něj v demokratické zemi alarmující (o argumentech žalujících jsme psali zde).

„Oba dva verdikty jsou pro nás překvapující. Máme za to, že soud nedostál příkazu krajského soud. A samozřejmě si počkáme na písemná vyhotovení rozhodnutí. Podle toho pak zvážíme další kroky, zda podáme odvolání. Jde o věc, která je zažalovaná už od roku 2010. Dnes je rok 2015 a jsme v situaci, kdy soudy přiznávají peněžitou náhradu ve výši jeden milion korun za to, že jsou mediálně známé osoby pomluvené v bulváru. Na straně druhé složky bezpečnostních sborů, které jsou oprávněny používat zbraně, ubijí člověka a soudy za to matce dají milion korun. To považuji za nepřiměřené,“ řekla k rozsudkům Šamlotová.

Policista dostal 3,5 roku za mřížemi

Celá kauza začala v lednu 2009. Mladý Vietnamec zemřel po zásahu hlídky v brněnské Körnerově ulici. Do bytu poslal policisty dispečink kvůli telefonátu. Žena tvrdila, že ji v bytě ohrožuje muž, který je dealerem drog.

Poraněný Vietnamec Hoang Son Lam pak podle pitvy po brutálním zásahu několik hodin krvácel do břicha z roztržené sleziny, 5. ledna brzy ráno zemřel.

Stíhaní byli za incident tři bývalí policisté a bytná cizince. František Jaroš a Jarmil Šimoník dostali tříleté tresty s podmíněným odkladem na pět let. Tři a půl roku vězení dostal původně jejich kolega Josef Srnský. Vrchní soud v Olomouci mu ale zvýšil trest na deset let. Obžalovanou Kateřinu Slavíčkovou potrestal soud osmi lety (více o jednání soudu zde).