Za jednopokojové byty rodiny platí deset až patnáct tisíc korun měsíčně, smlouvu jim ale pronajímatel prodlouží vždy jen o jeden měsíc, když zaplatí nájem.

Za jednopokojové byty rodiny platí deset až patnáct tisíc korun měsíčně, smlouvu jim ale pronajímatel prodlouží vždy jen o jeden měsíc, když zaplatí nájem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z brněnské ubytovny hrůzy musí pryč osm rodin, hodlají se bránit u soudu

  • 31
Výpověď nájemní smlouvy dostalo osm rodin, které nejvíc protestovaly proti podmínkám, v nichž bydlí v domě v ulici Markéty Kuncové naproti židenickým kasárnám. Z domu se ale odstěhovat nehodlají.

„Nemají kam jít. Neprodloužení nájemní smlouvy považují za protizákonné a chtějí se mu bránit u soudu,“ popsal Jan Milota z občanské iniciativy Chceme bydlet! Iniciativa nájemníky podporuje už několik měsíců.

Ani město jim ale nemůže dát jiné bydlení. „Žádné nemáme,“ opakuje zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno).

Robert Hrdina, ještě v půlce dubna poloviční spolumajitel firmy, které dům patří, na dotazy MF DNES nereagoval.

Situace v bytovém domě, který asi deset let funguje jako ubytovna pro chudé rodiny, se vyhrotila před měsícem (psali jsme zde).

Nájemníci si stěžovali, že jim nefunguje elektřina, topení a že jsou byty plné štěnic a švábů. V nejtužších mrazech měli v bytech jen kolem deseti stupňů (podmínky v domě jsme popisovali zde).

V domě přitom žijí desítky chudých dětí. Za jednopokojové byty rodiny platí deset až patnáct tisíc korun měsíčně, smlouvu jim ale pronajímatel prodlouží vždy jen o jeden měsíc, když zaplatí nájem. Takové praktiky jsou nezákonné, protože se podle aktivistů z iniciativy Chceme bydlet! i podle města jedná o řetězení krátkodobých nájemních smluv.

„Je to snad nejhorší dům v Brně, typický příklad byznysu s chudobou,“ podotkl Freund. Drtivá většina rodin totiž vysoké nájemné platí z dávek nebo příspěvků na péči.

Nájemníci podali několik trestních oznámení, Hrdina naopak podal trestní oznámení na ně. Policie vyšetřuje, zda došlo k útisku nebo vyhrožování.

„Vypadá to, že prozatím bezprostředně nehrozí násilné vystěhování rodin. Přestalo i vypínání elektřiny, jen teplá voda stále teče dvě hodiny ráno a dvě večer,“ popsal Milota.

Dům je ve svěřenském fondu

Dům, v němž je celkem 50 bytů, mezitím od 20. dubna přešel do svěřenského fondu M. R. Hero Trust, který tak ještě víc znepřehledňuje majetkovou situaci. Nemovitost patří firmě R. Hero property, kterou ještě před dvěma týdny spoluvlastnili manželé Robert a Monika Hrdinovi.

Robert Hrdina podle svědectví nájemníků i zjištění MF DNES dění kolem domu řídí, ačkoliv oficiálně není jednatelem firmy. To mu totiž zakázal soud poté, co byl shledán vinným z praní špinavých peněz a podvodu.

Jedním ze správců soukromého rodinného svěřenského fondu M. R. Hero Trust je jeho manželka Monika. Hrdina sám si ve firmě vlastnící dům nechal jen jedno procento. Zda budou mít nové majetkové poměry nějaký dopad na jednání majitelů s městem o budoucnosti domu a jeho nájemníků, není jasné.

„Snažíme se zkoordinovat odbory magistrátu, aby začaly spolupracovat na řešení situace,“ popsal Freund. Úředníci se podle něj budou zajímat i o to, zda nejsou v domě porušované hygienické či stavební normy.

Primátor Petr Vokřál (ANO) už před několika týdny prohlásil, že město bude zřejmě usilovat o odkoupení objektu. „Mohl by po rekonstrukci sloužit jako krizové bydlení, které v Brně prakticky není,“ řekl primátor.

13. dubna 2017