Místní se bojí, že se do Hodonína kvůli novým ubytovnám nastěhují stovky chudých. (ilustrační foto)

Místní se bojí, že se do Hodonína kvůli novým ubytovnám nastěhují stovky chudých. (ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Hodonín vyvrací fámy o nové ubytovně pro chudé, které straší obyvatele

  • 2
V Hodoníně koluje informace, že se do města valí vlna velmi chudých obyvatel a zvedne se kriminalita. Radnice jedná s podnikateli a komunikuje s dalšími úřady. Zatím se žádné velké stěhování nepotvrdilo. Hodonínští však žijí v napětí.

Byznys s výrazně předraženým, avšak státem placeným bydlením v nuzných ubytovnách pro sociálně nejslabší skupiny připravuje státní kasu o stamiliony korun a zároveň představuje skvělý kšeft pro vychytralé podnikatele.

Především však výrazně zvyšuje společenské napětí v oblastech, kde ubytovny stojí. V poslední době je to vidět hlavně v Moravskoslezském kraji.

Teď se vzniku podobného bydlení pro stovky sociálně slabých bojí lidé v Hodoníně. Mají důvod? Podle všeho jde spíše o fámu, kterou povzbuzují současné protiromské nálady ve společnosti.

Lidé v Hodoníně posílají dotazy na městský úřad a přišli se ptát i v pondělí na veřejné fórum, které rozhodovalo o seznamu priorit města pro příští rok. Závěrečné hlasování zúčastněných občanů vyzdvihlo problém s údajnou vlnou přistěhovalců na druhé místo, hned za absencí lékařů v nočních záchrankách.

Radnice se potenciální novou ubytovnou zabývá už tři týdny. "Nejdřív se mluvilo o jedné ubytovně a tři sta osobách. Teď o víkendu už jsem slyšela o dalších čtyřech objektech a pak dokonce i variantu, že příliv organizuje samo město, aby získalo velké evropské dotace," popisuje starostka Hodonína Milana Grauová.

Podnikatelé zvěsti vyvracejí

Žádní noví sociálně slabí obyvatelé se však ve městě neobjevili a podnikatelé se před zástupci města dušují, že ubytovny nepřipravují.

"Oslovili jsme podnikatele, jejichž jména tu padají, a jednání s nimi probíhají. Ti, se kterými jsme už mluvili, nám řekli, že jsou to fámy. Uvidíme, kam to bude směřovat po jednání s ostatními," řekl místostarosta Vojtěch Salajka.

Pohyb rizikových skupin se dá nepřímo sledovat přes množství vyplacených sociálních dávek. Zvýšenou poptávku po sociálních příspěvcích však hodonínský úřad práce nezaznamenal. Sociální odbor pak kontaktoval své protějšky ve velkých městech. Ani tam si nevšimli, že by jim klienti ubývali.

Velké změny v ulicích Hodonína nevidí ani Vladimír Kružík, konzultant Agentury pro sociální začleňování. Několika nových rodin si ve městě všiml.

"Vím o jednotlivcích, ale nejsou to desítky ani stovky lidí," řekl. Fámy podle něj mohou být různého původu. "Může to souviset i s tím, že se blíží volby. Ale nepodceňujeme to," poznamenal Kružík.

Podobné starosti teď řeší i v nedalekém Veselí nad Moravou. V areálu bývalého státního statku tam podnikatel z Nedakonic bez povolení opravuje administrativní budovu.

Místní muže podezřívají, že jim chce pořídit problémové sousedy. Majitel budovy to však odmítá. Pro regionální deník uvedl, že chce mít na místě prostor pro administrativu a sklad.