Odtahová vozidla na novém odstavném parkovišti v prostoru Malé Ameriky

Odtahová vozidla na novém odstavném parkovišti v prostoru Malé Ameriky | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Účet za odtažení Škody 120 v Brně činí 200 tisíc korun

  • 49
Před šesti lety, v květnu roku 2002, se Sylvii Trenčanské z Brna ztratila Škoda 120. Byla přesvědčena, že jí auto někdo ukradl, a oznámila to na policii. Dalších šest roků o autě neslyšela. Až před pár týdny přišel v obálce s červeným pruhem platební rozkaz soudu za odtah a uskladnění vozidla.

Za šestileté stání na odtahovém parkovišti má žena brněnskému magistrátu zaplatit téměř dvě stě tisíc korun. "Nikdy předtím mi nepřišla žádná upomínka, žádné upozornění," dušuje se Trenčanská.

Pracuje jako učitelka na základní škole a peněz nemá mnoho. "Půjčku mi s mým platem nikdo nedá. A nemám ani bohatého strýčka. Nevím, co mám dělat. Budu se z toho hrabat do konce života," líčí žena. Proti platebnímu rozkazu hned podala odpor.

Úředníci z magistrátu však tvrdí, že Trenčanskou na odtažení auta opakovaně upozornili. "Ze spisové dokumentace vyplývá, že auto bylo odtaženo, protože bylo překážkou v silničním provozu. Paní Trenčanskou vyzvala městská policie v prosinci roku 2003 k vyzvednutí auta a uhrazení dlužné částky," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Ohlásila krádež na policii

Když se o tři roky později pohledávka dostala až do oddělení exekucí, upomenul podle Žáry magistrát Trenčanskou znovu. "Na adrese trvalého bydliště byl adresát neznámý. Zásilka se vrátila," uvedl Žára.

Několik týdnů před odtažením škodovky s ní Trenčanská bourala. Nárazem do sloupu v ulici Cejl se auto stalo nepojízdným. "Se synem jsme ho odtáhli do ulice Soudní. Ničemu tam nevadilo. Denně jsem kolem jezdila do práce a kontrolovala ho. A hledala kupce, který by auto chtěl na součástky," vykládá žena.

A jednoho dne cestou do práce zjistila, že auto na místě nestojí. "Šla jsem na policii. Tam mi řekli, že mi ho buď ukradli, nebo odtáhli. A že jestli ho odtáhli, dají mi vědět. Ale nic se nedělo. A pod tíhnou jiných problémů jsem na to zapomněla," líčí Trenčanská.

Na policii se pak byla ještě jednou optat, ale podle ní bezvýsledně. Až před několika týdny, koncem listopadu, ji kontaktovali policisté sami a doručili jí platební rozkaz městského soudu. Ten byl vydán v únoru letošního roku. A účet podle něj dělá 179 379 korun plus více než sedm tisíc korun za soudní výlohy.

O autě se žena dozvěděla až z platebního rozkazu

"Zajímavé je, že předtím mi nic nedoručili, ale když šlo o platební rozkaz, najednou věděli, kam to doručit," pozastavuje se Trenčanská. Z platebního rozkazu byla v šoku. Nevěděla, kde sehnat právníka. "Nebo co vůbec proti tomu můžu dělat," říká. Nakonec jí právního zástupce sehnal známý. Sepsali a podali odpor.

Brněnský magistrát tvrdí, že o krádeži Trenčanská nikdy nemluvila. "K tvrzení paní Trenčanské, že jí auto ukradli, musíme uvést, že nic takového ze spisu nevyplývá. Kdyby to uvedla, prošetřilo by se to a mohli jsme od vymáhání ustoupit," sdělil k celé věci mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek však nechce říci, jestli Trenčanská nahlásila odcizení auta nebo ne. "Takovou informaci nemůžu kvůli zákonu o ochraně osobních údajů poskytnout," prohlásil.

Sylvia Trenčanská nyní čeká na termín soudního jednání po podání odporu. "Vím, že neznalost zákona neomlouvá, a asi jsem se o ten problém dostatečně nezajímala. Zato ale nevím, kde vezmu téměř čtvrt milionu korun, jestli je budu muset opravdu zaplatit," dodává žena.