Pohled z roku 1935 na místo, kde se dnes rozkládá bystrcké sídliště

Pohled z roku 1935 na místo, kde se dnes rozkládá bystrcké sídliště | foto: Proměny století

Učitel nafotil Brno, jak se mění v čase, nyní vše vydal knižně

  • 4
Někdejší středoškolský učitel Přemysl Dížka si na důchod našel svérázného koníčka. Pětašedesátiletý muž vyhledává historické snímky brněnských městských částí. Do svého objektivu se posléze snaží vměstnat stejný záběr ze stejného místa. Oba pohledy nakonec porovnává ve svojí speciální knižní edici Proměny století.

"Devátou část této řady jsem věnoval městským částem Bystrc a Komín," vysvětluje Dížka nad novým knižním přírůstkem. Stejně jako v předchozích případech do brožovaných sešitů vždy vměstná zhruba sedmdesát párů fotografií.

Svoje historické předlohy vyhledává u sběratelů, ale i na oficiálních místech. "Velmi důležitým zdrojem jsou matriky městských částí, jako tomu bylo i v tomto případě," popisuje bývalý pedagog.

Pohled na obrovské moderní sídliště v Brně-Bystrci, rok 2009

Nejobtížnější je podle Dížky vždy najít pomyslný bod, z něhož jeho předchůdci obrázek pořídili. "Někdy mi s hledáním tohoto místa pomáhají také starousedlíci. Problém nastává, pokud se místo radikálně změnilo, jako je tomu třeba v případě dnes již neexistující kapličky a křižovatky silnic do Žebětína a Veverské Bítýšky," vzpomíná autor.

Historické snímky v jeho knize pocházejí z prvních sedmi dekád minulého století. Nejstarší záběry vznikly přesně v roce 1900 jako třeba někdejší bystrcká náves i s tradiční lípou nebo místní kostel s farou.

Řečkovice už jsou rozebrány

"Jednotlivé díly vydávám v tisícovém nákladu. Kupříkladu Řečkovice jsou již zcela rozebrány," mapuje autor zájem zejména obyvatel jednotlivých čtvrtí. Ve svojí speciální edici už fotograficky porovnával kupříkladu Černá Pole, Židenice, Líšeň, Bohunice, Maloměřice, Obřany či Tuřany.

S lehkou nadsázkou se dá říci, že na těchto kdysi samostatných vesnicích kolem Brna sbírá Dížka síly na knížky věnované Starému Brnu a centru města. Důvod je jednoduchý. Právě střed města totiž prošel nejradikálnější proměnou.

Dížkovy plány však sahají za hranice brněnské aglomerace. "Až dodělám Brno, chci se podobným způsobem vrhnout na povodí Svitavy, Blansko či Adamov," plánuje fotograf.

A ve svých obrazových publikacích vybízí také k jejich speciálnímu čtení: "Je příjemné zastavit čas a srovnat poklidnou dobu minulého století s uspěchanou současností. Zkuste se s trochou nostalgie přenést do této doby."