"Byli jsme například první politická reprezentace, která přijala strategii boje s korupcí," říká jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Byli jsme například první politická reprezentace, která přijala strategii boje s korupcí," říká jihomoravský hejtman Michal Hašek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jižní Morava má šanci stát se českým Silicon Valley, bilancuje Hašek

  • 47
Před čtyřmi lety Michal Hašek prohlásil, že jihu Moravy už nebude vládnout Stanislav Juránek ani Milan Venclík. Nedlouho poté uzavřel koalici s Venclíkovou ODS. A když se v roce 2010 rozpadla, domluvil se s Juránkovými lidovci. O tom, na jakou cestu se kraj pod jeho vedením nakonec vydal, hovoří hejtman v rozhovoru pro MF DNES.

Sociální demokracie se k moci na jižní Moravě dostala po posledních volbách poprvé. Do té doby jste byli v opozici. Jak se kraj pod vaším vedením změnil?
Nelíbí se mi pojem "dostali jsme se k moci". My jsme převzali odpovědnost za Jihomoravský kraj. Nejde nám o honbu za mocí a posty, správu věcí veřejných bereme jako službu. Jižní Morava se za ty čtyři roky velmi dobře vypořádala s dopady hospodářské krize. V podstatě nejlépe mezi ostatními regiony a máme slušnou šanci stát se Silicon Valley České republiky.

Michal Hašek

arodil se v roce 1976. Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Titul JUDr. získal na soukromé slovenské vysoké škole.

V politice začínal jako zastupitel a pozdější starosta jihomoravského Drásova. Hejtmanem se stal v roce 2008.

Je také poslancem, místopředsedou ČSSD a stínovým ministrem zemědělství.

Má dceru, s manželkou žijí odděleně.

Poslední volby vyhrála sociální demokracie díky slibu, že bude lidem proplácet poplatky u lékaře. Jihomoravský kraj za to pak zaplatil 71 milionů korun. Stál tento slib za to?
I z dnešního pohledu to podle mého názoru byly účelně vynaložené peníze na ochranu zdraví občanů. Slib jsme v koalici s ODS plnili až do roku 2010. Přelomem pak bylo sdělení Evropské komise, která vyzvala regiony, aby proplácení ukončily. Tím jsme se tedy poté řídili. Ale nečelili jsme žádnému soudu a nemuseli jsme platit žádné pokuty. Zpětně viděno, nyní bych to udělal znovu. Poplatky jsou systémově špatně, ale to by se musel změnit zákon.

Tentokrát žádné podobně velké téma jako poplatky nemáte. Proč by vás nyní lidé měli volit?
Situace je tentokrát vážnější než v roce 2008. Nyní jsme svědky brutálního útoku centrální pravicové vlády proti celému systému veřejných služeb, který poskytují kraje. Připomenu čtyři klíčové kompetence, které kraje mají: zdravotnictví, sociální služby, školství a doprava. Voličům tentokrát slibujeme, že udržíme dostupnost a kvalitu těchto služeb.

Jaký předvolební slib jste nesplnil? Co se vám nepovedlo?
Mrzí mě, že kraj nemá platné zásady územního rozvoje. To je velký problém. Ale neberu to jen jako své osobní selhání. O těch věcech rozhodovalo celé zastupitelstvo a pracovalo se na tom pět let. Dominantní vliv na územní plánování navíc měli naši koaliční partneři. Nejde ale o to, abychom si přehazovali jako horký brambor, kdo za to může. Zkrátka nemáme platný územní plán. A není pravda, že se tady zastaví veškerá řízení na dopravní stavby, řada jich dále běží. Je to komplikace, ale ne důvod, proč by se nemohlo dít nic.

ČSSD

Strana byla dosud v krajském zastupitelstvu vždy. Ve volbách v roce 2008 však poprvé vyhrála (34,84 % hlasu). Vítězství jí předpovídají i aktuální průzkumy.

Co byste dnes při projednávání zásad územního rozvoje udělal jinak?
Se znalostí toho, co se stalo, bych mnohem více komunikoval s obcemi a těmi, kteří podávají alternativní návrhy.

Tím pádem ovšem tak trochu přiznáváte, že soud měl pravdu, když říkal, že kraj zmíněný dokument nedostatečně projednal?
Nepřiznávám nic. Vy se mě ptáte, co bych dělal jinak. Nebylo mojí úlohou hejtmana komunikovat s lidmi. Máme tu odpovědného radního, takového krajského ministra, který to měl na starosti. Nejprve to byla paní Anna Procházková z ODS a poté David Macek z KDU-ČSL. My jsme neměli důvod do jejich práce zasahovat. Já osobně si ale myslím, že je potřeba více komunikovat s obcemi. A taky je třeba více komunikovat s ministerstvem životního prostředí o tom, že pokud nám dají své stanovisko, předpokládáme, že je v mezích zákona. Soud totiž také řekl, že podklad z ministerstva byl špatný.

Rozhovory s lídry

Seriál rozhovorů s lídry stran, které kandidují do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, začal rozhovorem s Janou Drápalovou ze Strany zelených a nezávislých starostů. Následovali lídři TOP 09, KDU-ČSL a ODS Jan Vitula, Stanislav Juránek a Jiří Crha. Rozhovorem s hejtmanem a místopředsedou ČSSD Michalem Haškem tato série končí.

Často říkáte, že kraj pod vaším vedením hospodaří transparentně. V čem všem se to projevuje?
Byli jsme například první politická reprezentace, která přijala strategii boje s korupcí, máme otevřená výběrová řízení a společné nákupy, které ušetřily stamiliony, či jsme rozjeli protikorupční portál.

Ke zpřístupnění některých dokumentů se přesto nemáte. Například audit veřejných zakázek z minulého volebního období, kde se píše i o znojemské nemocnici, zveřejněn není. Přestože o to média mnohokrát žádala.
S auditem byla seznámena tehdejší krajská rada i zástupci opozice. Nezaznamenal jsem ale žádný oficiální požadavek, aby ten dokument, který obsahuje celou řadu osobních údajů a obchodních smluv, byl zveřejněn. Pokud o to bude zájem, musí právníci vyhodnotit, jaké pasáže lze zveřejnit.

Dávám to, o co někdo požádá

V minulosti jste slíbil, že poslanecký plat budete dávat na charitu a ponecháte si pouze plat hejtmana. Když jsme vás nedávno žádali o seznam organizací nebo projektů, které jste podpořil, součet položek byl 710 tisíc korun. A to přesto, že poslancem jste dva roky a ročně přiznáváte příjem přes milion korun. Rozdělil jste tedy i zbylých 1,3 milionu?
Já dávám to, o co někdo žádá. Zveřejnil jsem, že ze svého poslaneckého platu budu financovat sociální charitativní projekty. Sešly se mi žádosti zatím za 710 tisíc a zatím jsem je vykryl. Já svůj slib plním.

Jakou částku tedy ještě můžete rozdělit? Dá se říct, že za dva roky svého poslancování jste dal bokem třeba ještě další milion, o který lidé mohou požádat?
Nezkoušejte mě z takových věcí. Prostě platí, že jakmile přijde žádost, podívám se, na co to je, a organizaci poté ze svého bankovního účtu pošlu peníze. Všechny organizace to vědí, i když to nikde nezveřejňuji. Já svůj slib plním.

Loni na jaře jste slíbil, že zveřejníte nezávislé odborné posudky na svoji rigorózní práci, za kterou jste na Slovensku získal titul JUDr. Plánujete tento slib někdy splnit?
Vše podstatné jsem ke své rigorózní práci řekl. Každý si ji může najít na internetových stránkách a posoudit si ji.

Promiňte, ta práce je někde kompletně přístupná v elektronické podobě?
Myslím si, že ano. To, že o tom nevíte vy, neznamená, že to tak není. Tuším, že na webových stránkách Aktuálně.cz je celá práce veřejně přístupná, můžete se na to podívat. (Pozn. redakce: Na webu aktuálně.cz je k dispozici pouze 18 stran textu. Celá práce má 119 stran a dosud byla k dispozici pouze v pracovně rektora soukromé vysoké školy ve slovenském Sládkovičovu. V elektronické podobě zřejmě nikde dostupná není.)