Páv, ilustrační foto

Páv, ilustrační foto | foto: archiv

Ukradl je na chov nebo na kšeft, řekl chovatel pávů a holubů

  • 1
Za první republiky dal sedlák za takový párek holubů i krávu s povozem. Dnes již stavák žlutý sedlatý tak drahý není. Ale cena chovných výstavních holubů se hravě dostane přes tisíc. Vítězslavu Luskovi jich před pár dny ukradli patnáct. A přibrali i dva pávy.

Muž je ve Slupi na Znojemsku chová. "O chovatelích se také říká, že jsme takoví tiší blázni," říká o koníčku Vítězslav Lusk.

Zezadu jeho hospodářského stavení někdo z voliéry ukradl šestiletou samičku a tříletého samečka páva v hodnotě 3,5 tisíce korun.

"Pak vnikl do holubníku a tam si vybral patnáct holubů, většinou chovných párů staváků sedlatých," vylíčil majitel.

Pávy má už deset let. Když s nimi začínal, byli mnohem dražší. Jejich původ je z Rakouska. "Tenkrát se za kus platilo deset tisíc šilinků," popsal.

Ztráta chovatele mrzí. Daleko více než o exotických pávech ale hovoří o svých výstavních holubech. "Vždyť je chovám už od svých deseti let," popsal důchodce.

Ukradené holuby by majitel poznal i po letech

Tuší, oč zloději šlo. "Ukradl je na chov, buď na kšeft, nebo pro sebe," míní Lusk. Navíc tuší, kdo za tím vším má prsty. "Kdyby se mnou policisté okamžitě vyjeli, tak jsme dotyčného měli, protože na 99 procent vím, kdo to byl. Jenže bohužel," krčí rameny Vítězslav Lusk.

Chovatel tvrdí, že i když zloději ucvaknou jeho ukradeným kusům kroužky, pozná je. "V životě už sice nedokážete, že je to váš holub, ale já je poznám. My chovatelé každý svého holuba bezpečně poznáme i po několika letech," tvrdí.

Holub stavák je charakteristický vzpřímenou postavou a nafouklou hrudí. Za letu pak slyšitelně tleská křídly, což jiný holub nečiní.