Vladimír Morávek z Divadla Husa na provázku se snaží Havlovu uličku zapsat na...

Vladimír Morávek z Divadla Husa na provázku se snaží Havlovu uličku zapsat na brněnskou mapu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Havlově uličce říká „ano“ půlka zastupitelů, ostatní počkají na anketu

  • 1
Ponese křivolaká bezejmenná ulička v Brně spojující Petrov a Divadlo Husa na provázku jméno Václava Havla? Ve webové anketě, v níž o nápadu hlasují občané, přibývají spíš záporné hlasy. MF DNES oslovila všech 55 zastupitelů města, kteří budou o nápadu rozhodovat. Dvacet osm je pro.

Myšlenku pojmenovat uličku po bývalém prezidentovi nadnesl šéf "Havlova" divadla Vladimír Morávek spolu s brněnskými sokoly. Silnější polovina zastupitelů s nápadem souhlasí a je pro to návrh uskutečnit. Řada však zůstává nerozhodnutá. Mezi nimi i primátor Roman Onderka.

Nerozhodnutí se mnohdy odkazují na výsledek internetové ankety, kterou na svém webu pořádá Brno-střed. Ta však mohla být podvodně ovlivněná.

"Měl rád skromnost, klidnost, upřímnost. Z pražského letiště nesoucí jeho jméno by byl Václav asi v rozpacích. Myslím ale, že touto cestou z Petrova k Huse by šel rád," zdůvodňuje iniciativu Vladimír Morávek. A s ním zatím souhlasí i 28 brněnských zastupitelů.

Nápad však má i odpůrce. Například některé komunisty. "Váhám, zda říci ano a zajistit, že nebude po Havlovi v Brně pojmenováno nic většího, nebo ten nápad zamítnout úplně," uvedl Daniel Borecký (KSČM).

Někteří by po Havlovi pojmenovali raději bulvár

Dosud bezejmenná ulička podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) či Stanislava Michalíka (ODS) však není k uctění památky Václava Havla dostatečně důstojná. Ukazují tak spíše na zamýšlený dlouhý bulvár v Jižním centru.

Jak by o uličce hlasovali brněnští zastupitelé

Brněnské zastupitelstvo má 55 členů. Dvacet osm z nich souhlasí s pojmenováním uličky poblíž Divadla Husa na provázku po Václavu Havlovi. Osm je proti. Šestnáct je nerozhodnutých. Tři se nevyjádřili.

Pro by hlasovali:
Martin Ander (SZ), Vít Beran (KDU-ČSL), Vít Blaha (ODS), Pavel Blažek (ODS), Pavel Březa (KSČM), Antonín Crha (KDU-ČSL), Karel Doležal (ČSSD), Jana Drápalová (SZ), Josef Drbal (TOP 09), Ludmila Gregorová (TOP 09), Pavel Greňo (ČSSD), Jiří Hos (ODS), Jitka Ivičičová (KDU-ČSL), Jaroslav Kacer (TOP 09), Jarmila Kouřilová (ČSSD), Irena Matonohová (TOP 09), Jiří Mihola (KDU-ČSL), Jiří Novotný (ČSSD), Dalimil Ospalý (TOP 09), Marie Paděrová (ODS), Dušan Pazdírek (ČSSD), Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), Pavel Sázavský (ČSSD), Jaroslav Suchý (KDU-ČSL), Petra Vítková (TOP 09), Mojmír Vlašín (SZ), Libor Vyskočil (TOP 09), Jiří Zorník (ODS)

Proti by hlasovali:
Miloslav Humpolíček (ČSSD), Ludvík Kadlec (ODS), Jan Levíček (nezařazený), Stanislav Michalik (ODS), Jiří Oliva (ČSSD), Oliver Pospíšil (ČSSD), Jiří Sedláček (ČSSD), Helena Sýkorová (KSČM)

Nerozhodnutí jsou:
Jana Bohuňovská (ODS), Daniel Borecký (KSČM), Marián Hnát (ČSSD), Jiří Ides (ČSSD), Aleš Jakubec (ČSSD), Filip Kadeřábek (TOP 09), Robert Kerndl (ODS), Robert Kotzian (ODS), Petr Kratochvíl (ODS), Naděžda Křemečková (ČSSD), Ladislav Macek (ČSSD), Roman Onderka (ČSSD), Libor Šťástka (ODS), Zdeňka Tůmová (ČSSD), František Vižďa (ODS), Vlastimil Žďárský (ČSSD)

Nevyjádřili se: Ladislav Býček (KSČM), Josef Haluza (ČSSD), Michal Chládek (ODS)

Teprve plánovaná čtvrť je však už teď poznamenaná neprůhlednými vlastníky pozemků. Kvůli tahanicím o přesun nádraží navíc není jasné, kdy vznikne.

"Ocenili bychom tím duchovní hodnoty a myšlenkové dědictví prezidenta a současně bychom mohli urychlit přípravné práce na přesunu nádraží a vybudování nového centra Brna," myslí si Ludvík Kadlec (ODS).

Aby ale vůbec zastupitelé mohli k hlasování o Havlově uličce zasednout, musí podle předsedkyně pracovní skupiny pro názvosloví Evy Kubánkové nápad nejprve doporučit Brno-střed.

A starosta Libor Šťástka se tak rozhodl, že se zeptá občanů v anketě na internetu. "Víme, že to není dokonalý způsob, ale třeba místní referendum by bylo nákladné. Anketa vyjde i ve zpravodaji městské části," vysvětlil Šťástka.

Stovky "ne" za jediný den

Podle výsledků ankety se chystají hlasovat i někteří zastupitelé Brna. Má to ale potíž – pro variantu "ne" přibývají hlasy podezřele rychle.

Přejmenování postupně přibývají známí příznivci. Vedle manželky zesnulého prezidenta Dagmar Havlové uličku podpořili i historička Milena Flodrová, ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý či architekt Ivan Ruller.

Vývoj ankety je ale opačný. "Během jediné neděle vzrostl počet odpůrců myšlenky Havlovy ulice z přibližně 250 na 1 900. Předtím nesouhlasné hlasy přibývaly maximálně po desítkách za den. Takové náhlé vzepětí považujeme za velice nepravděpodobné," popsal Michal Doležel z brněnského Sokola, který je jedním z navrhovatelů přejmenování.

Nyní tak varianta, která zamítá pojmenování čehokoliv po Václavu Havlovi, s přehledem vítězí se zhruba 3 600 hlasy. "Ano" pojmenování uličky řeklo prostřednictvím webové ankety Brna-střed asi o tisíc lidí méně.

Odborníci by dovedli najít řešení, jak spolehlivě zajistit, že v internetové anketě jeden člověk nemůže hlasovat vícekrát. Podle nich by to ale bylo nepřiměřeně komplikované a drahé.

"Hlasování jistě nebude zabezpečené na takové úrovni jako internetové bankovnictví," vysvětlil soudní znalec v oboru IT Martin Ludma.

Negativní zkušenost s internetovou anketou nedávno udělaly i brněnské Kohoutovice. Webové hlasování o případné výstavbě místního sportovního centra radnice po manipulacích nakonec prohlásila za neplatné.

Podle Ludmy podvodníky jistě odhalí záznamy přístupů, které se na serveru uchovávají. "Pakliže by z výsledku ankety měly být vyvozovány nějaké zásadnější závěry, měl by být pro jistotu proveden nějaký základní audit dat, který by případný podvod zcela jistě odhalil," popsal Ludma.

"Pro nás je Havlova, ať už to dopadne jakkoliv"

Starosta Šťástka při hlasování chce sám k výsledkům přihlédnout. "Neumím říci, jestli si v neděli prostě sedlo k počítači hodně odpůrců Havla a hlasovalo. Organizují se i na Facebooku. Ale také to opravdu mohl být jeden člověk a podvodem hlasovat mnohokrát," popsal.

"Rozhodovat podle ankety, která o přání lidí nic nevypovídá, je dosti alibistické. Politici by měli mít dostatek osobní odvahy a zvolit sami podle svého svědomí," oponuje ale Doležel.

Anketa končí na sklonku března a zastupitelstvo Brna-střed se k jednání o přejmenování sejde podle Šťástky v dubnu. Pokud ho i přes nepříznivé prozatímní výsledky ankety doporučí, brněnští zastupitelé by mohli uličku Václava Havla definitivně zanést na mapu Brna na červnovém zasedání.

"Ať už to ale dopadne jakkoliv, pro nás už to Havlova ulička je napořád. U pražské Lennonovy zdi lidé také nečekali na povolení úředníků," uzavírá Morávek.