Ivana Ulmanová

Ivana Ulmanová | foto: Petra Pikkelová

Ulmanová: Chceme pro Velkou cenu jen zlomek toho, co dostal Liberec

  • 14
Třikrát si Brno vysloužilo titul nejlepšího organizátora v seriálu MotoGP. Přesto mu politici nevěnují pozornost a letos mu neposlali ani pravidelný příspěvek. To si alespoň myslí ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová.

Stát vám letos po letech neposlal desetimilionový příspěvek. Řekli vám proč?
Neřekli, ale oni nejsou povinni to zdůvodňovat. Mrzí nás však, že třeba na mistrovství světa v lyžování v Liberci se doslova vyplácaly dvě miliardy korun a efekt té akce neodpovídá nákladům. A rozhodně je menší než pozornost, jakou přitáhne Velká cena. Přitom chceme jen zlomeček této částky. - čtěte Bez podpory státu Velká cena v Brně skončí

Před rokem jste dali 150 milionů za nový povrch na okruhu. Investovali byste ty stamiliony, kdybyste tušili, že GP v Brně nebude? Není to jen forma nátlaku na stát?
V žádném případě. Není to jen okruh, který profituje z Velké ceny. Statisíce lidí přijedou do města, jedí tady a bydlí. Miliony sledují Brno a Českou republiku na obrazovkách, jen v neděli odpoledne se dívalo na závody 300 milionů lidí. Proč stát poslal dvě miliardy do Liberce? Proč někdo ty peníze dostane a někdo ne? Kdo o tom rozhoduje a z jakého titulu? Že někdo někoho zná osobně?

Přinesla vám letošní Velká cena zisk?
Ještě nemáme čísla, statistiky budou asi za 14 dní. Navíc ještě nemáme ani uzavřené všechny faktury. Všichni jezdci kategorie MotoGP totiž ještě v pondělí zůstávali v Brně a testovali. Na tribunách jsou stále diváci. Proto jsme ještě nevrátili všechno pronajaté vybavení.

Dokážete říct, jaký byl letošní ročník Grand Prix oproti loňským ročníkům?
Přesně to taky budeme vědět až za dva týdny. Zatím ale máme informace, že hodně lidí přijíždělo až na neděli. Netrávili tady celé tři dny, protože by to pro ně byla velká finanční zátěž. Také se prodalo nejvíce těch nejlevnějších vstupenek na přírodní tribuny. Proto musíme příští rok upravit vstupné. Oproti minulému roku také přijelo více aut a méně motocyklů. Snad lidé šetří za benzin.

Počet diváků ze zahraničí zůstal stejný?
Kromě českých fanoušků jezdí na Velkou cenu stále nejvíce Němců a Italů, to zůstalo i letos stejné. Oproti minulým letům výrazně ubylo Maďarů, jsou ve strašné krizi. Prý se tam v zimě ani netopí. A to se netýká jen chudiny, ale i normálních pracujících lidí.

Myslíte si, že Velká cena České republiky dostává od politiků tolik pozornosti, kolik si zaslouží?
Bohužel ne. Stanislav Juránek mi říkal, že po předávání poháru dostával e-maily z celého světa od různých politiků. Svět si to hlídá. Ale u českých politiků je to často tak, že když jim neslíbíte, že budou pohár předávat, tak jim to nepřijde dost prestižní. Ve Španělsku se na závod chodí dívat král. Jinde se ministři a prezidenti chodí zdravit s jezdci.

Kteří čeští politici přijeli letos na Velkou cenu?
Pravidelně jezdí předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, ten to má rád. Byl tady letos i ministr zahraničí Jan Kohout a potkala jsem i některé senátory za jižní Moravu. Bohužel prezident Václav Klaus tady nebyl. Byl se tady ale letos podívat a byl příjemně překvapený. Říkal, že si to představoval mnohem menší, ale že teď na okruh musí změnit názor.