Děti chtějí na základní umělecké školy, nejsou však volná místa

Děti chtějí na základní umělecké školy, nejsou však volná místa | foto: Profimedia.cz

Umělecké školy na jižní Moravě chtějí víc žáků. Nemají však místo

  • 1
Na jihomoravské základní umělecké školy se studenti jen hrnou. Šance na přijetí je ale stále menší. Základní a střední školy přitom v minulých letech sváděly o žáky často tvrdý konkurenční boj.

Děti, které budou chtít na začátku nového školního roku nastoupit do hudebního, výtvarného nebo třeba tanečního kroužku, mohou narazit na talentové zkoušky nebo jiné přijímací řízení. Takzvané "zušky" jsou totiž každoročně plné a některé děti musejí i odmítnout.

"Zájem je veliký, ale všechny děti vzít bohužel nemůžeme. Kapacita se nám naopak každý rok o malý kousek snižuje," poznamenala například Alena Truhlářová ze Základní umělecké školy v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Stejně je na tom většina uměleckých škol na jižní Moravě. Dvě třetiny z nich zřizuje kraj a ten také určuje jejich kapacitu.

"Každý rok naplníme školu na sto procent. Když pak přijde někdo navíc, nevyhodím ho, ale jsem si vědom toho, že už na něj nedostanu peníze. Je to tak obecně ve všech školách našeho typu," řekl Přemysl Forst, ředitel umělecké školy v Miroslavi.

Jihomoravský kraj určuje počet míst v základních uměleckých školách podle celkového počtu žáků. Pro třicet procent ze všech dětí, které chodí na základní školu, by mělo být místo i v "zuškách".

Problém je, že klesající počet dětí v běžných školách umělecké školy většinou nijak nepocítí. Zájem o ně je pořád stejný, přestože podle strategie kraje je potřeba jim v takovém případě snížit kvóty.

"Jsme závislí na demografické křivce a ta teď klesala několik let po sobě, i když u nás ve škole studentů neubývalo," poznamenala Stanislava Matušková, ředitelka Základní umělecké školy v Boskovicích.

Skutečný poměr dětí v základních uměleckých školách byl v minulém školním roce skoro 34 procent. Kraj věří, že na předepsaných 30 procent se mu čísla postupně podaří snížit v budoucnu.

Školy by však teď naopak potřebovaly spíš rozšiřovat. Běžný přetlak žáků v příštích několika letech ještě vzroste, protože do základních škol přicházejí silnější ročníky. "S navýšením ovšem nemůžeme počítat v žádném případě, ryze z finančních důvodů," podotýká Matušková.

U šestiletého dítěte je těžké dělat talentové zkoušky

Její škola tak bude muset zpřísnit výběr dětí. Přijímací řízení je však už tak ošemetné.

"Dělat talentovou zkoušku u šestiletého dítěte je vždy složité. Dítě se neumí prezentovat, stydí se před cizími lidmi, nemůže předvést to nejlepší, co umí," uvědomuje si ředitelka.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina navíc nedávno upozornil, že ona celková třicetiprocentní kvóta na žáky uměleckých škol je v jednotlivých okresech rozložená nerovnoměrně. Zatímco na Znojemsku mají "zušky" místo jen pro 19 procent školáků, na Blanensku je to celých 50. "Ten nepoměr mě strašně dráždí. Děti na Znojemsku jsou snad míň talentované? Kdo to určuje?" ptá se Třetina.

Úředníci na kraji se brání, že rozložení základních uměleckých škol se utvářelo historicky podle místních potřeb a léta už se nemění.

"Jednotlivé regiony Jihomoravského kraje mají odlišný charakter a prošly různým vývojem. Kraj tuto strukturu základních uměleckých škol převzal v roce 2001 a od té doby tyto podíly nijak výrazně neměnil," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.