Koňská záchranka pomohla u strouhání kobylky, která nebyla schopna stát, když by měla mít jednu nohu zvednutou

Koňská záchranka pomohla u strouhání kobylky, která nebyla schopna stát, když by měla mít jednu nohu zvednutou - Na snímku Pavel Čechovský (vpravo) | foto: www.konskazachranka.cz

Unikátní „koňská záchranka“ brání zvířata před utracením

  • 3
Více zachráněných zvířecích životů a také odbornou pomoc hřebcům, valachům a kobylám si dala do vínku první "koňská záchranka" ve střední Evropě. Svou činnost a techniku představila v Brně, kde celý projekt vznikl. Její využití je plánované nejen pro koně, ale třeba i pro těžká a nepohyblivá zvířata v zoo.

1. záchranná služba koní bude spolupracovat i s integrovaným záchranným systémem. Její technické  vybavení v podobě speciálního a mobilního rámu, kam se zvíře zavěsí, dokáže pomoc hasičům v terénu při vyprošťování bezvládných zvířat.

První koňská

"Výhodou je i následný převoz koně ve speciálním voze na Vysokou školu veterinární a farmaceutickou v Brně. Mnoha koním dá šanci na přežití," řekl ČTK odborný garant projektu Zdeněk Žert z Kliniky chorob koní z veterinární školy.

Poraněné a nemocné koně, zvířata ze zoologických zahrad, ale i ta hospodářská z celé republiky ochrání projekt, který je ve střední a východní Evropě zatím raritou.

Stojí za ním dva specializovaní přepravci - Pavel Čechovský a Tomáš Förchtgott. Jeho odborným garantem se stal Zdeněk Žert.

Šance pro zraněné koně

"Doteď se zranění koně převáželi v improvizovaných podmínkách. Například zlomeniny ošetřovatelé pouze zafixovali nebo museli zvíře rovnou uspat. Často se stávalo, že si koně při převozu způsobili ještě horší zranění, než kvůli jakým chovatel volal veterináře," naznačil Čechovský.

Zraněná zvířata budou díky nové "záchrance" převážena ve speciálním přepravníku a upevněna v samostatné mobilní konstrukci. Díky unikátní popruhové síti je záchranáři nadzvednou a navijákem vtáhnou do sanitky.

Nehrozí tak další poškození pohybového aparátu, která jinak byla při přepravě běžná. "Podobné zařízení jsem viděl poprvé v Itálii, běžně se však používá také ve Velké Británii a ve Švýcarsku. Zpočátku se zdálo, že celý nápad nezrealizujeme kvůli nedostatku financí. Jediná koňská sanitka stála okolo tří set tisíc korun. Nakonec se nám vše povedlo díky pomoci sponzorů," uvedl Tomáš Förchtgott.

Záchranka by se měla účastnit i závodů

První mobilní ambulanci poskytuje nestátní organizace ve spolupráci s českými veterinárními klinikami v Brně a v Heřmanově Městci, kam budou zvířata převážena. "V akutních případech tedy stačí vytočit linku 112," ujistil Čechovský.

První koňská

Služba bude navíc preventivně k dispozici pořadatelům dostihů, kde se stávají nejvážnější úrazy koní. V budoucnu by měla navíc být jejich účast na podobných akcích i povinností.

Podle Zdeňka Žerta je sanitka "pro koně" krokem k tomu, aby se péče o koně v zemi přiblížila na úroveň vyspělých zemí.

"Za posledních deset let se ztrojnásobil počet koní v Česku. Ne všichni chovatelé mají dost znalostí a zkušeností, tím stoupá riziko úrazů. Zaznamenáváme okolo patnácti akutních případů ročně, ale spousta dalších lidí koně raději nechá utratit. Taková zvířata mají teď díky ambulanci vetší naději," uzavřel Žert.