Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Muzeum moderního umění v Olomouci

Unikátní pohyblivý betlém v Blansku se rozrostl

Unikátní betlém se stovkami dřevěných postaviček a zvířátek ze dřeva, v němž se přes 130 figurek pohybuje, se rozrostl. Jeho autor, osmačtyřicetiletý Miroslav Mužík z Blanska, do něj přidal další část na téma Advent a Vánoce.

"Instaloval jsem tam padesát nových figurek, postaviček patřících do klasického betlému. Je tam třeba průvod jdoucí z hor dolů, jesličky a kolem nich ti, kdo přinesli dárky, přibyli i koně a velbloudi a řada dalších zvířátek, které ani nepočítám," vysvětluje Mužík.

"Do konce týdne dám nové figurky i do pohybu," slíbil samouk, který dílo nazvané Moravská vesnice vyráběl ve sklepě svého domu sedm let. Víc než 1 500 hodin. Původně ho vyřezával jako hračku pro syna.

Kvůli doplnění betlému, který je od srpna k vidění v bývalé jídelně někdejšího učiliště ČKD v Blansku, si teď vedoucí výdejny v kuřimské firmě Tyco dokonce převrátil celý denní režim.

V noci pracuje, ráno spí

"Dovolenou jsem si už vyplácal na stavbu betlému, do práce teď proto chodím v noci. Ráno se vyspím hodinku dvě, pak jdu sem a pracuji na betlému. Přeruším to vždy, když přijdou lidé," popisuje nadšenec, který betlém vystavuje každý den kromě pondělí mezi 10 a 17 hodinou. "Potřeboval bych, aby měl den šedesát hodin. Není čas," směje se řezbář a současně vynálezce jedinečného systému, kterým se figurky znázorňující život na vesnici na přelomu 18. až 19. století pohybují.

V areálu bývalého ČKD, které leží na cestě k Punkevním jeskyním, už si jej zájemci našli. Před Vánocemi se k běžným návštěvníkům přidávají i celé školní výpravy. "Už jsem měl i dvě nabídky na prodej. Oba to byli Američani, a když mi jeden řekl cenu, jen jsem si poklepal na čelo. Ani za ty miliony to neprodám," ujišťuje. Má už totiž další plány. Na stavbu prosklených domků, do kterých figurky z betlému dá.