Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, přesvědčovala brněnskou ČSSD, aby podpořila revoluční sociální projekt.

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, přesvědčovala brněnskou ČSSD, aby podpořila revoluční sociální projekt. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Projekt pro lidi z ghet má přinést stamiliony. Opozice v Brně je proti

  • 64
O osudech tisíců chudých lidí ze sociálně vyloučených lokalit v úterý rozhodnou brněnští politici. Člen koalice Martin Freund (Žít Brno) bude totiž žádat zastupitele, aby schválili jeho ambiciózní Strategii pro sociální začleňování.

Projekt, který má do Brna v příštích třech letech přinést 800 milionů korun z evropských fondů, je natolik unikátní, že jej oceňuje i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ve čtvrtek dokonce přesvědčovala stranické kolegy z nejsilnější opoziční strany v Brně, aby koaliční návrh podpořili.

„Nepřijela jsem zkoumat detaily strategie, ale jsme rádi, že takhle velké město se snaží být aktivní a nečekat na zákon. Sociální bydlení v této zemi zoufale chybí. Některá města na to úplně kašlou a tváří se, že se jich to netýká. Jiná, jako třeba Brno, si to už dnes dokážou do velké míry ošetřit,“ prohlásila pro MF DNES Marksová. Nejvíc ocenila projekt Housing First, díky němuž získají bydlení lidé bez domova. „Je to revoluční experiment,“ dodala.

Ministryně své kolegy nenavštívila náhodou. Připravuje totiž zákon o sociálním bydlení, na němž jí velmi záleží a jehož některé principy se objevují také v brněnské strategii, která vznikla nezávisle na něm. Právě přes ministerstvo práce navíc do Brna přijde velká část evropských peněz.

Celý koncept ČSSD nepodpoří

Nastává paradoxní situace: ministryně za ČSSD projekt chválí, její spolustraníci z Brna mu ale bezvýhradnou podporu neslíbili. Ještě v pondělí budou znovu diskutovat, zda pro změnu přístupu k chudým lidem zvednou ruku.

Co také změní Strategie pro sociální začleňování

  • Zaměstnanost: do roku 2019 vstoupí na trh práce 600 dlouhodobě nezaměstnaných lidí, bude to stát 20 milionů korun
  • Bezpečnost: za necelých 7 milionů přibude osm asistentů prevence kriminality; za 14 milionů odborníci podpoří u 3 200 lidí, aby se nevrátili k patologickému hráčství či drogám
  • Zdraví a rodina: za víc než 100 milionů budou pracovníci úřadů a neziskovek radit 4 300 lidem při výchově a vzdělávání dětí, jak se dostat z dluhů či řešit domácí násilí
  • Vzdělání: za 80 milionů korun dostane každá ze 137 mateřských škol v Brně logopedického asistenta a dalšího pro inkluzi znevýhodněných dětí; za 138 milionů přibudou na základních školách pedagogové či se zavede odpolední příprava pro děti, které nemají vhodné podmínky v rodině

„První krok – dohodu města o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování – jsme už podpořili. Zřejmě ale teď konstatujeme, že nevidíme důvod, abychom nesli politickou spoluodpovědnost za takto nachystaný a podle nás nepředjednaný dokument,“ řekl šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil.

Dodal však, že při jednotlivých hlasováních o projektech už proti nebudou. Zastupitelé sice totiž v úterý odsouhlasí celkovou koncepci, ta ale zahrnuje kolem osmdesáti projektů z oblasti zaměstnanosti, bydlení či školství. O každém z nich budou pak znovu rozhodovat zvlášť.

ČSSD nejvíce vadí novinky v bydlení, na které nová strategie klade největší důraz. Město chce například do roku 2018 zrekonstruovat nebo koupit nejméně 135 bytů za asi 110 milionů korun, v nichž získají bydlení lidé ohrožení bezdomovectvím nebo žijící na ubytovnách.

Dalších 150 bytů chce přidělit domácnostem, které nejsou schopné získat bydlení hlavně kvůli podmínce pětileté bezdlužnosti. Proto Freund navrhuje změnit pravidla pronájmu obecních bytů.

Jen politikaření, tvrdí autor

„Vytvoří se vlastně dvourychlostní přidělování bytů. Lidé, kteří tři roky sdílejí koupelnu s tchyní a čekají na seznamu na jednopokoják od města, neuvěří vlastním očím, až se dozvědí, že sociálně ohrožené osoby získají obecní byt obratem,“ popsal výhrady Pospíšil.

Zároveň dodal, že ČSSD na druhou stranu nechce bránit, aby do města přitekly stamiliony z Unie. Přiklání se proto k dopracování dokumentu a dalším diskusím.

Tvůrce projektu Freund tvrdí, že si argumenty sociálních demokratů rád poslechne.

„V rámci svých ideových základů by tato strana měla dokument podpořit. Je to od nich pouze politikaření, že nebudou hlasovat pro koaliční návrh jenom proto, že jsou v opozici,“ myslí si Freund.

Další opoziční straně TOP 09 zase chybí vyčíslení, kolik peněz dá na navrhované projekty město ze svého rozpočtu.

„Myšlenka je to dobrá, ale zbytečně se na to pospíchá. Osobně mám s touto podobou materiálu problém, ale ještě se o tom budeme bavit,“ vysvětlil šéf klubu TOP 09 Jaroslav Kacer. ODS a KSČM už předem ohlásily, že novou strategii sociálního začleňování nepodpoří.

Revoluční dokument, který má 180 stran a podílela se na něm vládní Agentura pro sociální začleňování, má za evropské peníze pomoct vymýtit chudobu, bezdomovectví, nezaměstnanost, závislosti a vyloučení.

Půlku z 800 milionů dostane město, druhou neziskovky, jež pracují se sociálně znevýhodněnými lidmi. Strategie bude zřejmě mít podporu koaličních politiků. I tak se ale na zítřejším zastupitelstvu kvůli výhradám opozice očekává bouřlivá diskuse.