Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřady práce přijímají stovky nezaměstnaných Jihomoravanů

  • 1
Na jihomoravské úřady práce zamířily dnes, první pracovní den v novém roce, stovky nezaměstnaných. Řada firem kvůli hospodářské krizi neobnovila zaměstnancům pracovní smlouvy na dobu určitou.

Nápor až pěti set lidí čeká úřad v Blansku, proto bude mít otevřeno i v sobotu. Na Břeclavsku v lednu očekávají nárůst nezaměstnanosti až o šest desetin procenta na 7,4 procenta. To je zhruba čtyři a půl tisíce lidí bez místa. Ještě hůř bude na Hodonínsku.

"Předpokládáme, že koncem ledna stoupne míra nezaměstnanosti na 12 procent, to je více než devět tisíc lidí," uvedl ředitel tamního úřadu práce Vladimír Šťáva.

V Brně se zaevidovalo kolem 180 lidí, což je přibližně stejně jako loni začátkem ledna. "Jsou ale ještě prázdniny, takže v pondělí se dá očekávat větší nápor," doplnila pro ČTK mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Ondráková.

Někteří zástupci pracovních úřadů poukazují na to, že míru nezaměstnanosti bude zatím zvyšovat především menší počet lidí, kteří najdou nové místo.

Počet pracovních míst klesá

Počet nabízených volných míst totiž v jihomoravských okresech výrazně klesá. "Například na Znojemsku se snížil z běžných 1 300 až na 400 míst," uvedl pro ČTK ředitel tamního úřadu práce Emil Čopf.

"Očekávaná krize vede zaměstnavatele k opatrnosti. Nikdo teď nikoho nebere, i když by třeba potřeboval další pracovní sílu, tak vyčkává," řekl ČTK minulý týden šéf hodonínského úřadu Vladimír Šťáva.
 
Podle odborníků nemají vyhráno ani ti zaměstnanci, kteří výpovědi uniknou. Některé společnosti chystají omezení pracovních úvazků, což jde ruku v ruce se snížením mezd.

"Evidujeme žádosti od devíti firem. Snížení pracovního úvazku a platu ve výši šedesáti procent původní mzdy se dotkne zhruba pěti set lidí," sdělil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko. Úřad schvaluje žádosti firem, které nemají vlastní odborové organizace - údaje o počtech lidí, kterých se snížení mezd týká, tak nejsou zdaleka konečné.

Propouští Ploma i Kovolit

Důsledky krize postihují hlavně závody, které jsou závislé na automobilovém průmyslu, ale i jiná odvětví. Více než dvě stovky lidí propouští například hodonínská Ploma zabývající se dřevovýrobou. O hromadném propouštění se ve firmě nemluví, zaměstnanci se zprávu dozvěděli až z médií.

Hodonínský úřad práce má už přitom jmenovitý seznam lidí, kterých se výpověď týká. "Ptal jsem se svých bývalých kolegů, nikdo z vedení s nimi o propuštění prý nemluvil, byli zprávou v tisku překvapeni," řekl Slavomír Chovanec, který dostal výpověď z Plomy už dříve v první vlně propouštění. Odešel společně s dalšími sto čtyřiceti zaměstnanci.

Závod na výrobu dřevěných překližek a dýh býval jedním z největších zaměstnavatelů v okrese. Původně tam pracovalo na osm set lidí, jejich počet se ale postupně snižuje. "Koncem roku společnost oznámila dalších 223 výpovědí," upřesnil ředitel hodonínského úřadu práce.

Jako přes kopírák se odstávky výroby v automobilovém průmyslu projevují v dodavatelských firmách, které vyrábějí součástky do aut. Potíže s odbytem zaznamenala také modřická společnost Kovolit. Kvůli poklesu objednávek už přišlo o práci na devadesát zaměstnanců slévárny, kde se vyrábějí odlitky. Několik let jela slévárna nonstop, sedm dní v týdnu na čtyřsměnný provoz.

Teď jsou stroje částečně odstaveny. Od podzimu jedou jen pět dní v týdnu a nadbyteční zaměstnanci dostali výpověď. "Omezení výroby jsme museli kompenzovat snížením počtu zaměstnanců. Na podzim jsme propustili asi padesát agenturních pracovníků, v závěru roku pak opustilo firmu i na čtyřicet stálých zaměstnanců, převážně dělnických profesí, ale i údržbářů a techniků," uvedl asistent generálního ředitele Miroslav Hrůza.
 
Podle sdělení hodonínského úřadu práce chystá propouštění i bzenecká firma WMW, která se zabývá výrobou forem pro lisování plastů. Společnost začátkem roku propustí třiadvacet lidí, z toho dvaadvacet žen.

Odborníci odhadují, že se nezaměstnanost v lednu na jihu Moravy zvýší nejvýrazněji za poslední roky.