Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: FNHK

Úrazovka chce víc operací, aby na sebe vydělala. Nové lékaře však nepřijme

  • 8
Až o několik týdnů by se mělo zkrátit trápení pacientům Úrazové nemocnice v Brně, kteří čekají na výměnu kloubů či operaci kýly. Ředitel Zdeněk Buštík slibuje, že zefektivní plánování zákroků, díky čemuž bude možné zvýšit jejich počet. A tím také zkrátit čekací doby.

Ve hře je i modernizace operačních sálů, které neodvratně stárnou. Lékaři v Úrazovce ročně ošetří tisíce pacientů z Brna a jeho okolí.

Důvodem, proč Buštík usiluje o zvýšení počtu operací, není ale pouze zlepšení péče. Vystudovaný ekonom má totiž jasný cíl – stabilizovat ekonomickou situaci nemocnice, která má s penězi dlouhodobé potíže.

Po svém zřizovateli, kterým je město Brno, muselo původní vedení nemocnice každý rok požadovat půjčku v řádech milionů korun. „Když se nám podaří zvýšit počet výkonů, dostaneme od zdravotních pojišťoven více peněz. Chci docílit toho, abychom si nemuseli půjčovat peníze od města, ale zvládli se sami uživit,“ zdůvodnil Buštík chystané změny.

Místo vyplácení přesčasů budou náhradní volna

Přestože operací přibude, ředitel Úrazovky neplánuje přijmout nové lékaře ani zdravotní sestry. Změny chce zvládnout se stávajícím personálem. Zdravotním sestrám chce například také přestat vyplácet přesčasy a namísto toho jim bude dávat náhradní volna.

Změny, které plánuje šéf Úrazové nemocnice

  • Zdravotní sestry budou dostávat za přesčasy náhradní volna.
  • Důsledná kontrola objednávek materiálu a léků. Jednotlivá pracoviště budou mít finanční limit, když ho překročí, ekonomické oddělení provede analýzu.
  • Pokus o získání grantů na vědecké studie.
  • Častější porady s primáři jednotlivých oddělení – každé dva týdny.
  • Lepší plánování operací, které povede ke zvýšení počtu zákroků. Zkrátí se tak doba čekání třeba na výměny kloubů

„Vždy to není možné, ale budu tuto variantu upřednostňovat. Nemocnice ušetří,“ tvrdí Buštík, který v Úrazovce působí půl roku.

Podle primáře traumatologie a bývalého náměstka pro léčebně-preventivní péči Radka Veselého ředitel a primáři probírají novinky denně. „Primáři s vedením nemocnice hledají shodu. Vždy je možné něco zlepšit. Navíc je k dispozici analýza činnosti nemocnice,“ uvedl Veselý.

Jak dlouho v průměru pacienti čekají na jednotlivé operace, šéfové Úrazovky přesně neví. Podle Buštíka minulé vedení takové přehledy nevedlo. „Odhadem jsou to týdny,“ poznamenal ředitel.

Posílení personálu bude nutné, míní bývalý šéf

Bývalý šéf Úrazové nemocnice Karel Doležal potvrzuje, že zvýšení počtu operací je možné. „Mezery jsou vždycky. V nemocnici jsou hodně pracovití lidé,“ domnívá se Doležal.

Posílení personálu ale podle něj zřejmě bude nutné. „Nám třeba chyběli lidé na ARO. Pokud se podaří sehnat pracovní síly, tak nevidím v navýšení zákroků problém,“ dodal Doležal.

Plán ekonomické stabilizace Úrazové nemocnice už Zdeněk Buštík odevzdal vedení města. Už si ho prostudoval i nový náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který má na starosti zdravotnictví.

S Buštíkem se v pátek setkal, plánovali například modernizaci operačních sálů a zlepšení technického stavu budov, ve kterých nemocnice sídlí.

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan přišel s myšlenkou spojit Úrazovku s dalším městským zařízením, a sice Nemocnicí Milosrdných bratří. Proti tomu se ovšem postavil právě řád milosrdných bratří, který zařízení městu pronajímá. Sloučení s problematickou Úrazovkou si nepřeje (psali jsme o tom zde).

A s fúzí nesouhlasí ani nová magistrátní koalice. „Spojování není správná cesta,“ podotkl Hladík.

Přístroje zůstanou Úrazovce

Úrazová nemocnice se navíc pravděpodobně zbaví jednoho dlouhodobého problému, který vznikl ještě za ministrování Tomáše Julínka před devíti lety. Tehdy byla nemocnice převedena pod město, ale práva k přístrojům a vybavení zůstaly Fakultní nemocnici Brno.

„Každý rok posílali Úrazovce fakturu za pronájem ve výši 1,9 milionu korun. Vedení je vracelo zpátky neproplacené,“ nastínil zvláštní vztah Buštík.

Nově by se nic takového dít nemělo. Podle ředitele fakultní nemocnice Romana Krause jsou některé přístroje už vyřazené kvůli stáří a za zbývající Úrazovka nic platit nebude. „Je to výsledek jednání a vstřícnosti všech dotčených stran. Mohu potvrdit, že se blížíme k dohodě,“ konstatoval Kraus.