Úrazová nemocnice v Brně.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Úrazovou nemocnici v Brně drtí milionové dluhy

  • 18
Úrazová nemocnice funguje už půl roku pod správou Brna, kam přešla zákonem z 1. ledna 2009, ale už nyní je to takzvaně "na dluh". "Zpočátku na účtu byly nějaké peníze. Už tehdy jsme ale říkali, že s nimi vydržíme tak půl roku a že budeme potřebovat pomoc od města, což se stalo," přiznal ředitel nemocnice Karel Doležal.

"Hospodařili jsme úsporně, ale že to bude taková síla, jsme nemohli předpokládat," uvedl ředitel s narážkou na dvoumilionové faktury od bohunické nemocnice za pronájem přístrojů, které jí byly převedeny v prosinci. Podle Doležala neprávem, o tom však rozhodne až soud, ke kterému se Úrazovka odvolala.

Peníze pro Úrazovou nemocnici

Město Brno poskytlo 10 milionů dotaci, dalších 15 milionů půjčilo. Z Evropských fondů by mohla získat zhruba 26 milionů na digitalizaci a z ministerstva životního prostředí až 40 milionů na zateplení budov.

Kromě měsíčních faktur na dva miliony řeší vedení nemocnice další problém. Pojišťovny jí totiž už v lednu snížily zálohy a "papírově" by nemocnice na Ponávce měla mít jen 125 lůžek. Funguje jich však stále 191. A pojišťovny zálohy nezvedly ani při červencovém prodloužení smluv.

A k tomu všemu musela nemocnice podle nařízení vlády zvednout od prvního července platy zaměstnancům, s čímž se nepočítalo.

Nový šéf brněnské Úrazové nemocnice Karel DoležalMěsto už muselo nemocnici, o kterou tak stálo, dotovat desetimilionovou dotací na provoz. "Z toho pokryjeme neplánované navýšení platů a také částečně díru od pojišťoven," uvedl Doležal.

Dalších patnáct milionů si nemocnice od města půjčila. A další finanční injekce jsou zatím jen virtuální. Například zhruba 26 milionů z Evropských fondů na přístroje, které by měly zlepšit digitalizaci a nemocniční informační systém, a také až 40 milionů korun z ministerstva životního prostředí na zateplení budov na Ponávce. Město by se podílelo deseti až třiceti procenty z celkové sumy.

"Když peníze z Evropských fondů budou, bude se zateplovat. Když ne, tak se prostě něco neudělá," řekl Doležal.

Jednání nikam nevedla

Pojišťovny, včetně té největší Všeobecné zdravotní, sice prodloužily Úrazovce po půl roce smlouvy, počty lůžek a zákroků však nezvedly, jak vedení nemocnice požadovalo.

"Smlouvy máme prodloužené do konce roku. A stále máme minus 66 lůžek. To je ale rozhodnutí jednoho člověka z pojišťovny, navíc bez projednání. Ale péči poskytujeme i nadále ve stejném rozsahu jako loni. A máme pořád devadesáti procentní obsazenost," uvedl ředitel nemocnice. Ten doufá, že se smlouvy podaří změnit. Jenže několik měsíců táhnoucí se jednání zatím nikam nevedla.

Vedení nemocnice to však nevzdává. "Jde o to, jestli budou pojišťovny vnímat fakt, že ta lůžka, která nám sebraly, jsou potřebná," podotkl Doležal.

Pojišťovnám tak hodlá vyúčtovat všechnu péči, kterou nemocnice poskytla, i když na ni neměla takzvané zálohy. Zda ji však dostane zaplacenou celou, není vůbec jisté.

"První pololetí vyúčtujeme v rozsahu, který jsme poskytli. Existuje totiž stále právo člověka na svobodnou volbu lékaře. A když někdo přijde, nemůžeme ho odmítnout. Jsme povinni omezit plánovanou péči, ale akutní případy nemůžeme odmítat," vysvětlil ředitel.

Jak se k tomu postaví Všeobecná zdravotní pojišťovna, není jasné. "To budeme řešit přímo se smluvním partnerem, ne do médií," uvedl Lubomír Nobilis z brněnské pobočky, který momentálně zastupuje ředitele na dovolené.

A neřekl ani to, zda v prosinci opět smlouvy prodlouží. "Budeme postupovat podle věstníku ministerstva zdravotnictví," dodal a víc sdělit nechtěl.

Podle věstníku v překladu znamená, že v Úrazovce každopádně nebude traumacentrum, které exministr Tomáš Julínek přesunul do bohunické nemocnice. A pravděpodobně se nezvedne ani objem nasmlouvané péče. Pomoci by v takovém případě muselo opět město Brno.