Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředník dostal čtyři roky vězení, přestupky „zametal“ i za slivovici

  • 4
Čtyři roky ve věznici s dozorem si má odpykat úředník boskovické radnice Filip Kincl. Podle soudu hříšníkům za úplatu zahlazoval dopravní přestupy. Další obvinění vyvázli s podmínkou, mezi nimi i Kinclův rádce - advokát Čestmír Sekanina.

Kauza odstartovala předloni v dubnu, kdy si kriminalisté pro Filipa Kincla přišli přímo na boskovickou radnici. Kvůli tomu, že za odměnu zahlazoval dopravní přestupky, které měly skončit trestem, jej státní zástupce Radek Hůla obvinil z přijímání úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a pojistného podvodu.

Kincl po zatčení skončil na více než dva měsíce ve vazbě. Úředník podle vyšetřovatelů za odměnu také uděloval jen mírné tresty.

Kincl podle verdiktu blanenského soudu musí zaplatit i peněžitý trest ve výši 40 tisíc korun, k tomu nesmí vykonávat činnost úředníka dopravního odboru.

Podmíněný trest a zákaz činnosti na tři roky si od soudu odnesl advokát Čestmír Sekanina, který Kinclovi podle vyšetřovatelů radil, jak má postupovat.

S podmínkou vyvázla i Libuše Kostilníková, která po Kinclovi požadovala „vyřešení“ svého přestupku, kdy jela opilá na kole a zranila se, a nabízela mu láhev slivovice a rifle. S podmínkou odešel od soudu také Vladimír Tlamka, který měl Kinclovi zprostředkovat úplatek 25 tisíc. Podle odposlechů šlo o částku, kterou měl Kincl při nestandardním řešení přestupků „s kamarády zažitou“.

Otec odsouzeného Ladislav Kincl, který podle žalobce coby lékař vystavoval fiktivní lékařské zprávy, má pouze zaplatit pokutu ve výši 30 tisíc korun.

Vinu pomohly prokázat odposlechy

O tom, jak to na boskovické radnici funguje, podle Hůly místní dobře věděli.

„Z odposlechů vyplývá, že se jednalo o zaběhnutý systém klientelismu, který tam fungoval delší dobu,“ popsal státní zástupce u soudu. Nedostatečná podle něj byla i kontrola, vedení radnice se bránilo právě tím, že krajští úředníci na nic podobného nikdy neupozornili.

Kinclovu vinu podle Hůly dosvědčily odposlechy jeho kanceláře i mobilního telefonu, naopak některé svědecké výpovědi označil za nevěrohodné s tím, že sami svědci byli do systému zapojeni. Státní zástupce během soudního líčení připustil, že úplatkářská kauza má daleko větší rozměry a lidí do ní zapojených bylo daleko více; na to, aby stanuli před soudem, ale chyběly důkazy.

Kinclův advokát se je naopak snažil zpochybnit. „Odposlechy jsou vytržené z kontextu. Důkazy jsou nedostatečné,“ tvrdil obhájce Josef Čech a u soudu požadoval, aby nahrávky přezkoumal znalec. Soudkyně Helena Frantelová to ale zamítla.

Filip Kincl stejně jako ostatní obžalovaní vinu popírali. „Nedopustil jsem se ničeho nezákonného,“ prohlašoval u soudu. S verdiktem spokojený nebyl. Všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.