Na bunkru u Vratěnína, jehož kus uřízl student Ondřej Bělica, se objevil...

Na bunkru u Vratěnína, jehož kus uřízl student Ondřej Bělica, se objevil nasprejovaný nápis. Přihlásilo se k němu hnutí První republika se sídlem v Liberci. | foto: Ondřej Bělica

Rozříznutý řopík posprejovali kališníci, škola se studenta zastala

  • 644
Tento bunkr zničil Ondřej Bělica. Takový nápis přibyl v noci na pátek přímo na řezu řopíku u Vratěnína na Znojemsku. K akci se přihlásilo hnutí První republika se sídlem v Liberci, které k nápisu připojilo i odkaz na své webové stránky.

Ve svém znaku mají kalich a českého lva a hlásí se k odkazu husitů, legionářů a k období předválečného Československa. „Pokud není v našich silách vrátit řopík do původního stavu, je v naší moci alespoň všem ukázat, kdo je za tu devastací zodpovědný,“ píší na svém webu.

Hnutí reagovalo na to, že brněnský student Fakulty architektury a Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) pro účel své diplomové práce ukrojil roh prvorepublikové malé pevnůstky. Chtěl tak podle svých slov ukázat průřez stavbou a upozornit na možné další využití bývalých vojenských objektů (psali jsme zde).

„Celé to zdevastovali a nevím, jak s tím dál naložím,“ poznamenal Bělica. Podle něj mu však diplomovou práci nezhatili. „Mám to zdokumentované a pro knihu nafocené. Záměr, který jsem měl, jsem splnil, ale tuto další vrstvu zaznamenám,“ popsal.

Diskuse o počinu mladého brněnského umělce se rozpoutala poté, co jej zveřejnil na webu. Proti se postavili hlavně lidé z klubů historie. Prohlášení vydali VUT i starosta obce Vratěnín Martin Kincl (Za rozvoj Vratěnína).

Cílem bylo poukázat na dědictví vojenské minulosti, uvedlo VUT

Ten se ještě ve středu k projektu nestavěl vyloženě odmítavě, ve svém nejnovějším vyjádření je však mnohem příkřejší. Podle něj o projektu dříve nevěděl a přišel na místo až ve chvíli, kdy část bunkru už byla naříznutá.

„Bylo mi sděleno, že majitel bunkru s projektem souhlasí, což jsem si telefonicky ověřil. Nicméně bylo nutné podat podnět stavebnímu úřadu ve Vranově nad Dyjí,“ stojí v prohlášení starosty.

Naopak škola svého žáka podpořila. „Toto pro veřejnost možná neobvyklé řešení rozhodně není zaměřeno proti hodnotám naší historie. Naopak, jeho cílem bylo poukázat na dědictví vojenské minulosti a na technické provedení staveb s ní spojených,“ píše se v prohlášení VUT.

Bez ohledu na odmítavé či kladné reakce bude mít poslední slovo vranovský stavební úřad. Ten má 30 dnů, aby se vyjádřil k tomu, zda šlo o nepovolené poškození stavby či ne. „Ohlásili se na 18. května a pozvali i mě jako zástupce obce,“ potvrdil starosta Kincl.