Brněnská přehrada zadržela masu vody tropickými lijáky zaplněné řeky Svratky

Brněnská přehrada zadržela masu vody tropickými lijáky zaplněné řeky Svratky | foto: Petr Stružka

Usazeniny plné fosforu by mohly ryby v přehradě zadusit

  • 1
Každý den sbírají pracovníci Povodí Moravy škeble a ryby, které uvíznou na březích brněnské přehrady. Kvůli silným dešťům stoupla hladina o pět metrů a znovu se tak musí vypouštět. "Upouštíme třicet centimetrů za den. Zatím jsme vylovili 15 tisíc škeblí a břehy hlídáme každý den," informoval generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda.

Nestálé počasí však dělá vrásky na čele odborníkům, kteří spolupracují na čištění brněnské přehrady od sinic. Hrozí totiž, že rozbouřená voda spláchne do nádrže i usazeniny plné nečistot, které vysychají na březích.

Přísun velké dávky fosforu by nemusely přežít stovky ryb, které v přehradě stále ještě žijí. "Máme obavu, že kdyby došlo znovu k extrémním srážkám, mohl by proud utrhnout a spláchnout do přehrady sedimenty. Je to dost jemné bahno, které se na některých místech vyskytuje v metrových i vyšších vrstvách," uvedl odborník Zdeněk Adámek z Akademie věd, který se podílel na biologickém hodnocení projektu čištění brněnské přehrady.

Zejména takzvané mrtvé sedimenty, které se vyskytují kolem hlavního jezera, v sobě totiž nemají skoro vůbec žádný kyslík. "A když se rozkládají ve vodě, kyslík spotřebovávají. Ryby by se tak mohly udusit. Navíc by jim nečistoty mohly ucpat žábry," míní Adámek.

Deště spláchly do přehrady čpavek ze septiků

Už teď je ovšem voda kvůli silnému dešti v minulém týdnu znečištěná. Rozdivočelé toky totiž propláchly v některých obcích na přítoku kanalizaci a septiky.

"Hladina amoniaku v nádrži je teď abnormálně vysoká, ve srovnání s tím, co je normální v letních měsících," uvedl odborník na sinice Bohuslav Maršálek.

To zatím pro ryby není nebezpečné. Amoniak však začne být jedovatý až v okamžiku, kdy se v brněnské přehradě rozbují sinice. "To by mohlo vést k velkému úhynu ryb. Zatím ale růstu sinic brání kal ve vodě," uvedl Adámek.

I když velké množství ryb už je z nádrže převezeno jinam, stále jich tam žije asi 50 tun.

Stojatá voda, která sinicím vyhovuje, však zatím nehrozí. Mají však znovu udeřit bouřky. "Ve čtvrtek i v pátek mají na jižní Moravu večer přijít od západu místy přeháňky a bouřky. V sobotu má být zvětšená oblačnost s přeháňkami, které mají během dne ubývat," uvedl meteorolog Petr Münster.

Zatímco ryb v přehradě ubylo, ptákům upuštěná hladina vyhovuje. "Hlavně bahenním druhům, kteří tak mají více potravy a víc místa k hnízdění," uvedl Adámek.

Žábám, mlokům a bobrům je upouštění přehrady podle odborníka docela lhostejné. "Obojživelníci preferují spíš menší tůně. Tam mají jejich larvy větší šanci přežít než v obrovské rušné nádrži. A bobři dávají stejně přednost tekoucí vodě, takže se přesunou k potokům," dodal Adámek.