Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lékaři mě ponižovali, tvrdí matka po porodu. Ústavní soud se jí zastal

  • 233
Na nelidské až ponižující zacházení ze strany personálu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří si stěžovala matka, která po porodu tvrdila, že jí zdravotníci ublížili na zdraví. Policie však pochybení nenašla. Žena se proto obrátila na Ústavní soud, který se jí zastal.

Matka v brněnské nemocnici upozorňovala na údajné násilí tamního personálu, které dosahovalo intenzity až nelidského a ponižujícího zacházení. Lékaři podle ní při porodu prováděli zdravotnické úkony, ke kterým nedala souhlas.

Zdravotníci například silně tlačili na břicho, což prý vedlo k masivnímu, život ohrožujícímu krvácení. Dítě se nakonec narodilo zdravé. Žena ovšem tvrdila, že jí personál ublížil na zdraví.

Pokud byl v podobných kauzách ohrožen život pacienta, musí policie provést důkladné a účinné vyšetřování, zdůraznil Ústavní soud v obsáhlém nálezu.

„Policie porušila základní právo stěžovatelky na účinné vyšetřování vyplývající z práva na život. Policejní orgán opomenul vyslechnout řadu svědků, kteří se porodu osobně zúčastnili a to včetně lékařky, která porod vedla, a stěžovatelky,“ zdůvodnila rozhodnutí Ústavního soudu jeho soudkyně-zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Policisté teď musejí doplnit dokazování. Teprve poté mohou rozhodnout, zda zahájí trestní stíhání, anebo podnět znovu odloží.

Nemocnice ženinu pozdější stížnost odmítla jako neoprávněnou, rodička proto podala trestní oznámení. Loni v únoru policie případ uzavřela s tím, že trestnému činu nic nenasvědčovalo.

Příště zasáhneme až po vyčerpání všech prostředků, vzkázal ÚS

Žena se pak obrátila na Městské státní zastupitelství v Brně se stížností, že se policie případem dostatečně nezabývala. Podle ní prý policii vůbec nezajímalo, jak porodní komplikace vznikly. Ani tehdy ale nepochodila.

Policejní vyšetřovatel po středečním verdiktu pochybení odmítá. „Nález bohužel může vést k tomu, že všichni porodníci se dostanou do pozice podezřelých pachatelů v okamžiku, kdy se dostaví rodička do nemocnice,“ sdělil po vynesení rozsudku policista Mojmír Hložek, který vyšetřování měl na starosti.

„Všichni lékaři dělali, co měli a kdyby to nedělali, tak by mohli být sami postiženi za nečinnost, protože hrozilo úmrtí, jak novorozence, tak rodičky,“ dodal Hložek.

Ústavní soud nyní nařídil policii případ znovu otevřít. Policisté podle soudu opomenuli například výslechy svědků, a to včetně rodičky a lékařky, která porod vedla. Středečního vyhlášení nálezu se rodička nezúčastnila.

Ústavní soud zároveň podotkl, že předtím než se na něj matka se svou stížností obrátila, nevyčerpala všechny možné prostředky nápravy. Správně se měla obrátit ještě na vyšší státní zastupitelství a pak až na Ústavní soud.

Do budoucna bude muset osoba, která se stala obětí trestného činu, vyčerpat všechny tyto nápravné prostředky a teprve potom bude moci podat stížnost k Ústavnímu soudu.