Nemocné mládě srny pobývalo před rodinným domem v brněnských Jehnicích sedm...

Nemocné mládě srny pobývalo před rodinným domem v brněnských Jehnicích sedm hodin, než jej odvlekli a následně utratili zdejší myslivci. (12.10.2016) | foto: Markéta Skopalová

V Brně vláčeli po asfaltu nemocnou srnu. Případ budou řešit myslivci

  • 109
Chomáče srsti se válí po silnici a přilehlém chodníku. Muž v zeleném táhne už zhruba sto metrů za krk po asfaltu mladou srnku, které se z tlamy dere neustálý ryk podobný breku dítěte. Chvíli na to se ozývají tři rány, které život srnčete ukončí. Taková scéna byla k vidění ve středu večer v brněnských Jehnicích.

Přitom ještě chvíli předtím mládě poklidně leželo před prahem rodinného domu. Zhruba o sedm hodin dříve přišlo na pozemek manželů Adamových a ti se od té doby snažili zjistit, co s ním.

Když se totiž srnka postavila na zadní, bylo vidět, jak je vyhublá a bez srsti. „Všichni místní jehničtí myslivci jsou prý ve svém civilním zaměstnání a strážníci s ní oficiálně nemohou nic udělat,“ komentovala situaci Kateřina Adamová.

Mládě se mezitím od záhonů se zeleninou přesunulo k silnici na chodník. Po šesté hodině přijeli dva myslivci v terénním autě. Podařilo se je sehnat až po několika telefonátech na brněnskou záchrannou stanici, která je zalarmovala.

Divočáci, lišky nebo srny jsou totiž majetkem právě mysliveckých sdružení. Myslivci samotní pak rozhodují, zda je zvíře potřeba utratit, nebo předat do péče záchranné stanice.

„Vyhublé srnče bylo zřejmě napadeno plicními červy, což myslivec pozná okamžitě. V téhle době už by totiž měla být mláďata osvalená i osrstěná,“ osvětluje Zdeněk Machař z brněnského záchranného centra.

Srna byla příliš slabá, aby odešla sama

Plicní červivost patří k jedněm z nejrozšířenějších nemocí srn. Tam, kde chybí predátoři jako rys nebo vlk, přirozenou cestou zabraňuje přemnožení zvěře. „Mladým srnám s touto nemocí se již nedá pomoci,“ dodává Machař.

Utrpení zvířete však příliš nezmírnila drsná přeprava mláděte z obydlené zástavby, kde by při výstřelu z brokovnice hrozil špatný odraz, na nedaleké pole.

„V takovýchto případech lidem i kolegům říkám, ať počkají do noci, kdy srna většinou sama odejde. Tato však byla zřejmě příliš slabá a na jinou možnost jako svazování asi nebyli kolegové připraveni. Jenom se divím, že trvalo tak dlouho, než se o srnu někdo postaral,“ podotýká zkušený jehnický myslivec Ladislav Stehlík.

Dříve myslivci používali u podobných případů humánnější postup proříznutí míchy, kdy zvíře v okamžiku nic necítilo. Dnes je však takovýto postup zakázán, a myslivcům tak podobný okamžitý zákrok chybí.

Jehnický případ bude mimo jiné řešit místní myslivecká rada, která se sejde o víkendu.