Rektor brněnské Univerzity obrany Rudolf Urban | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Už nemusíme nikoho přemlouvat, aby u nás studoval, řekl on-line rektor Univerzity obrany

  • 2
Brněnská Univerzita obrany je považována za prestižní instituci. Jeden ze zaměstnanců školy však "kšeftoval" s vojenskými uniformami a školu poškodil. "Individuální selhání člověka poškodilo celou armádu," posteskl si rektor univerzity Rudolf Urban. Řada dotazů v on-line rozhovoru s rektorem směřovala právě na majora Karase.

Anonym se Urbana ptal, zda provinilce čeká nějaký postih. "Jestli ano, tak v tom případě potrestejte i lidi, co pracují ve vystrojovacím středisku v Brně. Protože mi nepřijde normální, že prodají najednou vojákovi třeba 30 uniforem," doporučoval rektorovi anonym.

Odpovědi rektora rudolfa Urbana si čtěte zde

"Případ majora Karase bude řešen podle vojenských předpisů... Major Karas najednou nemůže a nekoupil třicet uniforem," upozornil ve druhé části odpovědi Urban.

Čtenář podepsaný jako Skandál se rektora ptal, zda je kšeftařů s vojenským materiálem více, nebo je pan Karas výjimkou. "Pan Karas je individuálním a jediným selháním mezi zaměstnanci Univerzity obrany. Podobný případ zde řešen nebyl," napsal rektor.

Kolik má univerzita studentů?

"Kolik se na školu hlásí lidí a kolik jich berete? Nebo je to jako dřív, že musíte lidi prosit, aby k vám šli studovat?" zeptal se rektora čtenář podepsaný jako Petr X.

"S klidným svědomím mohu odpovědět, že už minimálně deset let lidi neprosíme, aby k nám šli studovat. Celkový počet zájemců o studium je okolo 1 500 a ke studiu přijímáme 300 studentů," uvedl Urban.

Při on-linu padla i otázka ohledně struktury a počtu studentů vojenské univerzity v Brně. "Univerzita obrany v Brně má Fakultu ekonomiky a managementu a Fakultu vojenských technologií v Brně a dále Fakultu vojenského zdravotnictví se sídlem v Hradci Králové. Má také Ústav strategických a obranných studií a Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení. Celkově studuje Univerzitu obrany ve všech formách studia - bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech - zhruba 1 600 studentů, jak vojáků, tak i civilních studentů," odpověděl rektor.

Vojáci univerzity byli i v bojových misích

Čtenáře iDNES.cz podepsaného jako Traper zajímalo, kolik pracovníků Univerzity obrany má praxi u vojsk, nebo kolik se jich zúčastnilo zahraničních misí, či prošlo bojovým výcvikem na Doupově nebo v Boleticích.

"Bojovým výcvikem v Doupově a Boleticích prošli všichni vojenští pedagogové starší čtyřiceti let a z těch mladších se asi 80 vojáků zúčastnilo vojenských misí v Afghánistánu, Iráku, Čadu a třeba i v misích OSN - například v Kongu," popsal Urban.

Kšeftování zřejmě není protizákonné

Vojáci dostávají každý rok poukázky, za které si mohou pořídit výstroj za 12 600 korun. Jenže ti, kteří stráví většinu služby jen v kanceláři, tolik uniforem nevyužijí. A tak někteří z nich s výstrojí, kterou pro ně stát nakoupil za peníze daňových poplatníků, kšeftují.

Podobné obchody, jimiž si vojáci přilepšují, sice zřejmě nejsou protizákonné, ale armáda tím přichází o peníze. A nyní přišla i o dobré jméno. "Libor Karas je zaměstnanec univerzity, ne učitel. Je to velitel roty, který organizuje život studentům mimo školu, asi dvě hodiny denně. Kauza však dopadla na všechny pedagogy," posteskl si rektor Urban.

Podle něj se individuální selhání jednoho člověka podepíše na pověsti celé armády. Jak Libor Karas dopadne, zatím rektor neví.

"Karas bude posouzen, zda má v armádě nějaké perspektivy. Pak budeme podle pravidel vojska řešit, zda tu ještě může pracovat, v rámci jaké hodnosti a na jak dlouho. Je to klasický firemní postup," dodal rektor.

Rektor - velitel

Rudolf Urban se narodil 17. dubna 1954 v obci Rad na Slovensku. Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu v oboru Všeobecná ekonomika v Žilině.
 
Po tříleté praxi u útvarů absolvoval vysokoškolské studium na Vysoké vojenské škole týlového a technického zabezpečení v Žilině, obor organizátorsko–ekonomický, specializace výstrojní zabezpečení.
 
V říjnu 2003 byl prezidentem republiky jmenován profesorem. Od vzniku Univerzity obrany 1. září 2004 zastával místo prorektora pro rozvoj. Od 1. srpna 2005 vykonává funkci rektora - velitele Univerzity obrany.
 
Působí v řadě národních i mezinárodních vědeckých a odborných organizací a je členem vědeckých rad vysokých škol v ČR i zahraničí. Generál Rudolf Urban se zaměřuje na problematiku ekonomického zabezpečení obrany, logistické podpory vojsk a krizového managementu.