Bez územního plánu nebudou moct vyrůst nové bytové domy (ilustrační snímek).

Bez územního plánu nebudou moct vyrůst nové bytové domy (ilustrační snímek). | foto: Zvonek

Brno hazarduje s budoucností. Pokud neprodlouží územní plán, bude bez něj

  • 5
Developeři nebudou mít kde stavět nové bytové domy, ceny bytů vylétnou nahoru. Stavební povolení nedostanou ani rodinné domy. Tak to může vypadat v Brně po roce 2020, kdy vyprší platnost současného územního plánu. Nový přitom bude nejdříve v roce 2022.

Brněnský magistrát se proto pokouší prodloužit platnost toho současného z roku 1994. Ještě v říjnu hovořil náměstek brněnského primátora Martin Ander (Strana zelených) o tom, že mu na ministerstvu pro místní rozvoj přislíbili doplnit do změny stavebního zákona posunutí platnosti starých územních plánů. To se ale nakonec nestalo.

„Domníváme se, že čtrnáct let je dostatečně dlouhá doba na pořízení územního plánu i u velkých měst, jako je Brno,“ uvedla Veronika Vároši, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. Naráží tak na fakt, že města o povinnosti ví od roku 2007, kdy začal platit nový stavební zákon a nahradil předchozí ze 70. let.

Magistrát tak dnes svůj zrak upírá na poslance Karla Raise (ANO), který podal návrh na prodloužení dokumentů až do roku 2031. „Je velmi pravděpodobné, že pokud tato změna nebude, nebude ani brněnský územní plán,“ prohlásil Rais.

Problém mají i další města

Změna stavebního zákona zatím prošla pouze prvním čtením. V nejbližších měsících by ji poslanci měli projednávat ve výborech, ke druhému čtení by mělo dojít v březnu či dubnu.

Šanci na prodloužení zvyšuje i to, že problém nemá pouze Brno, ale i další města v čele s Prahou. Vše se ale může zdržet a nový zákon může s říjnovými sněmovními volbami spadnout pod stůl.

Ve hře je varianta, že poslanci schválí změnu stavebního zákona bez Raisova pozměňovacího návrhu. Pro takový případ počítá magistrát se záložním plánem v podobě takzvané úpravy stávajícího územního plánu, tedy překlopení toho současného do nových pravidel.

„Úpravou by Brno získalo věcně starý územní plán, pouze formálně v novém provedení, které požaduje zákon,“ řekl Martin Ander.

Úprava plánu je nejhorší variantou, varuje Ander

Tuto úpravu požaduje také spolek Brno+ v čele s bývalým brněnským náměstkem Robertem Kotzianem. Chce však, aby se na ní začalo pracovat hned, protože podle Kotziana nemusí poslanci schválit prodloužení platnosti a pořizování úpravy podle něj bude trvat déle než dva roky.

Martin Ander možné průtahy přiznává. „Sice to může trvat teoreticky déle, ale je potřeba také říct, že s pořizováním úpravy bychom museli okamžitě zastavit všechny změny územního plánu, což já neudělám. Celé Brno na ně čeká a já jejich přípravu zkrátka nezastavím. Pro Brno je takzvaná úprava územního plánu tou nejhorší možnou variantou,“ prohlásil současný náměstek primátora.

Brno tak hazarduje s vlastním rozvojem po roce 2020. Pokud poslanci neprohlasují návrh na prodloužení platnosti a nestihne se případně do konce roku 2020 ani úprava, nebude mít Brno platný územní plán, podle kterého se řídí výstavba, zda na daném místě může vyrůst bytový dům, nebo je to plocha určená pro zeleň.