Digitální pozemní TV vysílání

Digitální pozemní TV vysílání | foto: Profimedia.cz

V Blansku se těžko loučí s analogem, digitální vysílání začne až v lednu

  • 2
Blanenští chtěli digitální vysílání televize co nejrychleji. Radnice mezi lidmi udělala průzkum, jenže o digitální televizní příjem byl malý zájem. Česká televize tedy digitální vysílání spustí až od začátku ledna příštího roku.

Ačkoli měli Blanenští jako první na Moravě možnost vybrat si mezi analogovým a digitálním vysíláním, nakonec se kvůli většině z nich vypnutí analogového příjmu z vysílače Blansko-Olešná odložilo. Analogové vysílání tam skončí až v lednu 2011.

Starostka Blanska Jaroslava Králová (ODS)"Udělali jsme si průzkum mezi místními lidmi a zjistili, že lidé se ještě vůbec nepřizpůsobili tomu, aby mohli od srpna přijímat digitální signál," vysvětlila důvod k odkladu ukončení analogového vysílání starostka Blanska Jaroslava Králová (ODS).

Proto radní odeslali České televizi dopis, ve kterém žádali o přesunutí konečného termínu. Pracovníci České televize žádost přijali a rozhodli, že digitálně se začne vysílat až po Novém roce.

"Blansko přitom paradoxně mělo jako první na Moravě digitální dokrývač," řekl Štěpán Janda z tiskového oddělení České televize.

Ten byl podle něho spuštěn až nestandardně brzo na základě ohlasů samotných diváků, kteří si žádali digitální signál.

Černá obrazovka od ledna 2011

Blansko-Olešná přitom patří mezi takzvané vysílače malého výkonu. Digitálně se odsud začalo vysílat ještě dříve než v sousedních oblastech, kde jsou vysílače velkého výkonu.

"I přesto se zdá, že zájem o analogové vysílání tam pořád ještě je," dodal Janda.

Česká televize tak zatím na pár měsíců odloží poslední technické úpravy, než se skutečně analogové vysílání s konečnou platností vypne.

"Pro lidi z Blanska to znamená, že od ledna 2011 už budou mít místo programů ČT1 a ČT2 jen černou obrazovku nebo zrnění," upozornil Janda.

Zároveň poukázal na to, že ačkoli je ještě čas, lidé by neměli podcenit nákup set top boxů nebo rovnou nových televizí se zabudovaným DVB-T tunerem.

"Jestli se vyskytne problém se správným fungováním televize i poté, co už máte doma novou televizi nebo set top box, je potřeba se obrátit na odborníky zajišťující servis antén," řekl Miroslav Novotný, který má servisní firmu na provoz satelitů.

Podle něho se však problémy s anténami objevují hlavně v bytových domech se společnou anténou.

Stará anténa může příjem zhoršit

Někteří lidé mohou mít s příjmem digitálního signálu problémy. "To nastává hlavně v případě, když mají lidé za komínem starou anténu, na kterou dvacet let nikdo nesáhl," řekl Janda.

Pokud však lidé přijímají televizní signál z digitálního satelitního přijímače, z přípojky kabelové televize nebo skrze pevnou linku, vypnutí analogového vysílače se jich netýká.