Policejní pyrotechnik Vladimír Boček při hledání bomby ze 2. světové války na školním dvoře v Bořeticích.

Policejní pyrotechnik Vladimír Boček při hledání bomby ze 2. světové války na školním dvoře v Bořeticích. | foto: Radek Miča, MAFRA

V Bořeticích hledali nevybuchlou pumu na školní zahradě. V zemi je už od války

  • 0
V půl deváté ráno přijel do Bořetic na Břeclavsku pyrotechnik. Na zahradě školy hledal bombu, která tam má být už z druhé světové války. Před pár dny na ni upozornil starosta obce Václav Surman, který se o ní dozvěděl z obecních kronik. Přestože obyvatelům obce nehrozí žádné nebezpečí, starosta ji chce odstranit.

V pátek ráno hledal v Bořeticích na Břeclavsku specialista na výbušniny zapomenutou bombu z války. Měřením se ji však nepodařilo přesně najít. "Dnes měl s sebou pyrotechnik pouze minohledačku, neboli detektor kovu. Ten však zaznamená předměty pouze do šedesáti centimetrů pod povrchem, takže se nepodařilo nic objevit," řekl v pátek starosta Bořetic Václav Surman.

O tom, že v Bořeticích zůstala na zahradě školy od války jedna nevybuchlá letecká puma, se starosta obce dozvěděl ze staré kroniky.

Hledání bomby ze 2. světové války na školním dvoře v Bořeticích, na snímku starosta obce Václav Surman.

Podle pamětníků je bomba zasypaná v zemi blízko školy, v průjezdu, nad nímž se dnes nachází školní třída a kabinet. Starosta chce bombu nechat z bezpečnostních důvodů vyjmout a zlikvidovat.

Pozval si dokonce pamětnici, která zažila dramatický den bombardování Bořetic. "Byla válka, sneslo se to nad Bořetice, padaly bomby, měla jsem tenkrát sedmnáct let. V té době jsem opatrovala děti ředitele školy Šandy, aby mě neodvedli do Německa. Stála jsem v tu chvíli na zahradě a zakřičela jsem 'pane řídící, letí letadla,'" vzpomíná dvaaosmdesátiletá Anežka Korábková z Bořetic.

Zároveň dodává, že si na tento den živě pamatuje, i když je to už skoro sedm desítek let. "Večer jsme vzali děti a šli jsme se schovat do sklepů, kde jsme to pak nějak přečkali," popisuje Korábková.

V průzkumech se bude pokračovat pomocí georadaru

O tom, že u školní zahrady zůstala jedna nevybuchlá puma, se ale dozvěděla až od starosty Surmana. "Věděla jsem, že tam padalo hodně bomb, ale že je na školní zahradě doteď jedna, která nevybuchla, jsem netušila," dodává.

Ze všech dostupných záznamů pyrotechnik usoudil, že je bomba metr až metr a půl hluboko pod zemí. K přesnému zjištění polohy proto bude potřeba georadar, který zaznamená všechny kovové předměty do hloubky až čtyř metrů.

Jenže takový přístroj policie nemá k dispozici a radnice si jej bude muset pronajmout za poplatek od soukromé firmy. "Až bude hotové geofyzikální měření, tak nejspíš přijede stroj, který odháže povrchovou hlínu. Následovat bude jemné oprašování. Potom by bombu opatrně vyzdvihli a pyrotechnici by si ji odvezli k likvidaci. Zatím se ale nevi, jak je velká," dodal Surman.

Záznam v kronice udává i přesný čas náletu

Stará škola byla napadena 14. dubna v sobotu o půl jedné sedmičlenným rojem lehkých bombardovacích letadel. Škola byla tenkrát zasažena třemi bombami do střechy. Další čtyři potom zasáhly domy ve vesnici píše se v obecní kronice.

Bomby zničily třináct domů, dalších sedmnáct jich bylo silně poškozeno. Tři lidé v důsledku náletu zemřeli.

,