Obří včelí úl doputoval do rosického zámku | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Bosonohách se učí vyrábět obří včelí úly jako před staletími

  • 2
Třímetrový včelí úl o váze 150 kilogramů doputoval v úterý do rosického zámku. Takzvaný klát tady bude natrvalo umístěn v zámecké zahradě. Vyřezávané úly vymizely z moravské krajiny v polovině 20. století a s nimi odešlo i řemeslo pamatující gotiku. Na bosonožském učilišti se mu znovu učí.

"Výroba moravských klátů se nikde jinde v republice neučí, my jsme díky projektu z Evropské unie mohli výuku opět obnovit, vlastně jsme díky archivní badatelské práci tuto dovednost opět resuscitovali," uvedl ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Josef Hypr.

Na jeho učilišti výukou vytváření klátů prošlo hned 150 žáků. Výroba jednoho vyřezávaného úlu přitom trvá na 350 hodin.

Žáky vyučuje restaurátor Roman Slaný. I když jsou kláty i dnes ke koupení, nejsou vyráběné původními postupy. V Bosonohách ale chtěli oživit dovednost zhotovování klasické šindele. 

"Studoval jsem původní moravské kláty v rožnovském skanzenu a vytvořili jsme pak podrobné výkresy, aby se naše výuka a výroba šindelů opravdu podobala tomu, jak se šindele dělaly v gotice nebo baroku,“ konstatoval restaurátor.

Slaný tak se žáky pátral i po původních nástrojích. Sháněli proto stará kovaná dláta, která v kurzu se studenty opravili a s nimi pak ve školních dílnách pracovali. 

"Jeden nástroj, takzvaný šindelářský háček pro zhotovování drážek do šindelů, jsme našli zasunutý pod trámem zapadlé renesanční chalupy. Ten jsme opravili a u specializovaného kováře nechali udělat repliky," dodal Slaný.

V Bosonohách přitom klátů od začátku školního roku vzniklo dalších pět. Budou zdobit další zahrady jihomoravských zámků a muzeí.