Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Břeclavi zůstane gymnázium, námitky zabraly a kraj mění plány

  • 1
Zatímco si studenti středních škol v Jihomoravském kraji užívají prázdniny, jejich učitelé i ředitelé přesvědčují krajský úřad, aby právě jejich školu nespojoval s jinou. Úspěch se svými argumenty nyní slaví břeclavské gymnázium, jehož námitky kraj přijal a škola tak zůstane samostatná.

Gymnázium v Břeclavi se podle původních představ kraje mělo spojit s tamní obchodní akademií. Nyní se počítá s tím, že se slučovat nebude. "Spojení gymnázia s obchodní akademií by nedávalo smysl," komentoval výsledky jednání ředitel břeclavského gymnázia Josef Drobilič.

Aktuálně je tedy na stole varianta, že se obchodní akademie sloučí s průmyslovkou. Ani nad tímto řešením ale v Břeclavi nejásají. Zdejší zastupitelé se shodli, že chtějí obchodní akademii také samostatnou.

Slučování škol v kraji

Prvního července oznámil náměstek hejtmana Stanislav Juránek návrh na sloučení 24 jihomoravských středních škol do 12 nástupnických organizací.

Kraj to odůvodnil především úbytkem studentů a drahým provozem škol. Podle něj jsou v průměru zaplněné jen asi ze tří čtvrtin.

Lidé se mohou k návrhu vyjádřit do 10. srpna, ředitelé škol měli tuto možnost do 15. července. Na základě jejich připomínek nyní jednají starostové, ředitelé škol, odbory a zástupci kraje. Z těchto schůzek má vzejít finální plán, podle kterého na srpnovém zasedání krajští radní rozhodnou, které třídy se již v září 2012 neotevřou.

Zastupitelé Jihomoravského kraje budou o slučování škol hlasovat 22. září.

"Nemáme provozní ani mzdové problémy. Například píšeme a vydáváme učebnice středoškolské ekonomiky, které odebírá polovina škol, jež v republice ekonomiku učí. To nám zajišťuje slušné příjmy," vysvětluje ředitel břeclavské obchodní akademie Leo Čuda, proč nevidí ke slučování důvod.

"Navíc nevím, kde bychom po sloučení sídlili. Do žádné z budov ve městě bychom se nevešli," dodává Leo Čuda.

To, že břeclavský případ je komplikovaný, si uvědomuje i náměstek hejtmana Stanislav Juránek, který má školství v kraji na starosti. Potvrdil však, že o slučování zdejšího gymnázia už kraj neuvažuje. 

Mikulovu zůstane osmileté gymnázium

V podstatě jisté je podle náměstka Juránka zachování osmiletého gymnázia v Mikulově. Zanikne ale čtyřletá větev téže školy. Původně to mělo být obráceně, ale ozvali se proti tomu i starostové obcí na Mikulovsku.

"Chceme spíše zachovat osmileté než čtyřleté gymnázium. I proto, že je o něj větší zájem," vyjádřil se již dříve zástupce ředitele Jiří Souchop a jeho námitku kraj přijal. Kromě ztráty čtyř tříd gymnázium čeká už v lednu i slučování s učilištěm. Nebude se ale nikam stěhovat, obě školy sídlí v jednom areálu.

Slučování v Bučovicích vyřeší problém s nedostatkem studentů

Varianta, od které kraj upustil v Břeclavi, podle všeho čeká Bučovice. Tamější obchodní akademie má organizačně splynout s gymnáziem. "Když mají dvě školy nedostatek žáků, je přirozené je sloučit," připustil ředitel akademie Jiří Horák. Upozornil však zároveň, že pokud budou studenti i nadále chodit do dvou budov, nic moc se neušetří.

Gymnázium ve Vyškově pod svá křídla nejspíš přijme střední školu zdravotnickou a ekonomicko-zemědělskou. Nyní se hledají možnosti, jak obě školy sloučit. Jasno už je v tom, že ve Vyškově oproti původnímu návrhu zůstane třída zdravotnického lycea.

"Je široko daleko jediná a vedení školy mne o její potřebnosti přesvědčilo," poznamenal ke změně plánu náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Kraj chce od září příštího roku sloučit 24 středních škol a vytvořit z nich dvanáct. Argumentuje tím, že studentů ubývá, školy nejsou naplněné a jejich provoz je zbytečně drahý.