Dílo Čestmíra Janoška na výstavě asambláží v Domě pánů z Kunštátu v Brně

Dílo Čestmíra Janoška na výstavě asambláží v Domě pánů z Kunštátu v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně je k vidění bizarní fantazie špičkových umělců sedmdesátých let

  • 0
Do světa asambláže, tedy neobyčejných snů a nezvyklých spojení různých předmětů vstoupí návštěvníci nové výstavy v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Pod názvem Realita je víc než fikce ji připravil Dům umění města Brna a představil na ní asambláže českých výtvarníků ze 60. a 70. let.

Návštěvníci v Brně shlédnou pozoruhodná díla a také jména velkých českých umělců jako Karla Nepraše, Jaroslava Vožniaka, Čestmíra Janoška, Čestmíra Kafky, Jana Švankmajera, Jana Koblasy, Aleše Veselého, Zdeňka Berana, Pavla Nešlehy, Václava Hejny, Theodora Pištěka, Milana Knížáka, Běly Kolářové, Jiřího Koláře, Věry Janouškové, Zbyňka Sekala, Ladislava Nováka, Libora Fáry, Václava Jíry, Dalibora Chatrného a dalších. Tuto jedinečnou tvorbu reprezentuje celkem dvaadvacet autorů.

Realita je víc než fikce

Asambláž jako tvůrčí princip v českém umění 60. a 70. let.
10. září - 14. listopadu Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno.
Otevřeno: úterý až neděle 10-18, vstupné 60 Kč, zlevněné vstupné 30 Kč.
Na výstavě lze nalézt řadu známých jmen jako Bedřicha Dlouhého, Karla Nepraše, Jaroslava Vožniaka, Čestmíra Janoška, Čestmíra Kafku, Jana Švankmajera, Jana Koblasu, Aleše Veselého, Zdeňka Berana, Pavla Nešlehu, Václava Hejnu, Theodora Pištěka, Milana Knížáka, Bělu Kolářovou, Jiřího Koláře, Věru Janouškovou, Zbyňka Sekala, Ladislava Nováka, Libora Fáru, Dalibora Chatrného a další.

Návštěvníci expozice umístěné až do poloviny listopadu v Domě pánů z Kunštátu získají ucelený obraz o využití asambláže jako tvůrčího principu.

"Metoda asambláže má stejně hluboké historické kořeny jako koláž. Vychází z lidské přirozenosti stmelovat, sbírat, hromadit a propojovat k sobě různé předměty a materiály," poznamenala kurátorka výstavy Mahulena Nešlehová.

Avantgardy 20. let

A diváka čekají skutečně nekonvenční malířská či sochařská vyjádření.

"Zahajujeme tajemnou červenou figurou rytíře, která trochu potměšile odkazuje k fantazii a snům," dodala ke svému výstavnímu projektu kurátorka.

Jak dále připomíná, vstoupila asambláž do umělecké tvorby až přičiněním avantgard počátku 20. století.

Nová vlna zájmu o asambláž se následně ve světovém umění zvedla až s popartem a novými realisty.

"Názorová a tvůrčí bohatost, jíž jsme v českém umění od 60. let svědky, také určila rozvržení výstavy," doplnila Nešlehová.

Kolekci tvoří čtyři okruhy: díla ztvárňující imaginární představy, dále úsek patřící kreacím vyzdvihujícím skladebnost a hru, na něž navazují asambláže zabývající se poetikou všedního dne a uplatňující důvěrnou komunikaci.

Taktilní židle (Otroctví utilitarismu) z roku 1978 od režiséra Jana Švankmajera na výstavě asambláží v Domě pánů z Kunštátu v BrněKudy kam slavného kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka na výstavě asambláží v Domě pánů z Kunštátu v Brně

Závěr představuje tvorbu, která těží zejména ze syrovosti a expresivní přímosti reality. "Prostorové možnosti Domu pánů z Kunštátu určily redukci vystavujících umělců i souborů jejich děl," lituje kurátorka.

Na přelomu let 1969 - 1970 vytvořil Karel Nepraš dílo Větší domlouvá menšímu, které se objevilo na výstavě v Domě pánů z Kunštátu v Brně

I tak diváka čeká reprezentativní kolekce umění, která se v tuzemsku objevila na samém počátku 60. let a zasáhla řadu umělců napříč generacemi. Diváka čekají díla, v nichž z plochy obrazu vystupují další předměty. Výtvarník je sem připevňuje různými metodami a postupy jako lisováním, vázáním, svářením a třeba nýtováním. Často tak vznikají bizarní a podivuhodné objekty.

Připravte se na lahůdku

Už nyní brněnský Dům umění pracuje na další lahůdce, kterou nabídne zájemcům prvního října. Výstava slavného a kontroverzního amerického fotografa Joela Petera Witkina je součástí mezinárodního projektu Decadence Now!. Tato akce už nyní budí pozornost na domácí půdě, ale i v zahraničí.

Celý projekt představí více než čtyři desítky hvězd jako je Joel Peter Witkin, Paul McCarthy, Damien Hirst, Robert Mapplethorpe, Pierre et Gilles, Cindy Sherman či Ivan Pinkava. Spolupracují na ni desítky prestižních muzeí a galerií z Evropy, Asie i Severní Ameriky.

Decadence Now! se v tuzemsku uskuteční současně v pražské Galerii Rudolfinum, brněnském Domě umění, Uměleckoprůmyslovém muzeu, v Centru současného umění DOX a v Západočeské galerii v Plzni.