Příprava cytostatik v Masarykově onkologickém ústavu. Ilustrační foto

Příprava cytostatik v Masarykově onkologickém ústavu. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

V Brně mezi sebou bojují znesváření onkologové

  • 15
Mezi předními kapacitami brněnské onkologie zuří válka. A šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula se zřejmě včera stal její obětí. Vyzulu z postu večer odvolal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ředitele hned nahradil Jiří Vorlíček.

Vorlíček je předsedou České onkologické společnosti, dosud vedl interní hematoonkologickou kliniku v Brně-Bohunicích. Navenek a podle oficiálních vyjádření se nic neděje. Ale brněnská onkologie zažívá zemětřesení.

Velkou roli v něm hraje podle informací právě profesor Vorlíček. Minulé pondělí jej další kapacita - Jan Žaloudík, děkan brněnské lékařské fakulty a Vyzulův zástupce v nemocnici - odvolala z funkce svého proděkana. Žaloudík tento krok vysvětluje Vorlíčkovými námluvami se soukromou finanční skupinou Agel, která skupuje nemocniční zařízení hlavně na severní Moravě.

"Reagoval jsem na informaci, že se profesor Vorlíček vrhl na popularizaci soukromé firmy Agel. S touto aktivitou jsem nebyl seznámen a nepodporuji ji. Ve strategii lékařské fakulty zatím není propagace žádné soukromé firmy," řekl MF DNES Jan Žaloudík. Dodal, že Vorlíčka si i nadále váží a nechová k němu žádnou zášť.

Poté, co byl však večer Vyzula odvolán a nahradil jej Vorlíček, okamžitě rezignoval na post zástupce ředitele Masarykova onkologického ústavu. Vorlíček by se totiž stal jeho nadřízeným.

Podle dobře informovaného zdroje stojí vlastně za všemi změnami budoucnost prosperujícího medicínského zařízení na brněnském Žlutém kopci. Zájem o jeho koupi má právě Agel. Objevily se ale i spekulace, že firma funguje jen jako zprostředkovatel a ve hře je zájemce ze zahraničí.

Nový šéf ústavu sice odpoledne redaktorce MF DNES slíbil, že se večer k věci vyjádří, pak ale už nebral mobil. Podle Julínka je nový ředitel Jiří Vorlíček zárukou pokračování vysoké odborné úrovně ústavu a zároveň garantem lepší organizace onkologické péče na území  Brna a jihomoravského regionu.

Na telefonáty nereagoval ani odvolaný Rostislav Vyzula, který úspěšné a mezi pacienty nejoblíbenější zařízení v republice vedl šest let. Oficiální důvod pro jeho odchod zní matně: jak uvedl Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt, změna "souvisí s plánovanou reorganizací onkologické péče v Brně a na jihu Moravy". Ministr byl včera ještě v zahraničí, jednání vedl jeho náměstek Marek Schneider.

Za Vyzuly získal ústav titul nejpřátelštější nemocnice
Odvolaný šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula se zřejmě vrátí na post, kde v roce 2000 na Žlutém kopci začínal. "Ministr si váží odborných výsledků, kterých ústav pod vedením profesora Vyzuly dosáhl. A proto by přivítal, kdyby se dohodl s novým ředitelem  Vorlíčkem na spolupráci. V ústavu bude profesor Vyzula řídit Kliniku komplexní onkologické péče," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Od roku 2002, kdy Vyzula uspěl ve výběrovém řízení a byl jmenován ředitelem ústavu, kredit zařízení velmi vzrostl. "Není náhodou, že v letošním průzkumu spokojenosti, který organizuje ministerstvo zdravotnictví, pacienti vyhlásili náš ústav za nejpřátelštější českou nemocnici. Zakládáme si na tom, že špičkovou léčbu provází i stejně dobrý přístup k pacientům," uvedla mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

Za Vyzulova vedení se ústav podařilo vybavit unikátními přístroji k ozařování a diagnostice těch nejmenších ložisek rakovinných buněk, funguje tu informační centrum i on-line poradna pro pacienty. Ústav je stěžejní součástí sítě osmnácti onkologických center v Česku.

Letos v únoru se vedení ústavu domluvilo na spolupráci s Mayo klinikou v americkém Rochesteru. Brněnští onkologové vyjeli do USA na stáže a právě ředitel Vyzula se stal prvním předsedou speciálního poradního sboru budoucího centra ICRC, které bude koordinovat spolupráci brněnských a amerických onkologů.

"Rakovina bude ve společnosti stále častější. Zatím se s ní setká každý třetí člověk a každý čtvrtý na ni zemře. Hledat společnými silami metody, které umožní zjistit nádor co nejdříve, je proto klíčová věc," řekl při příležitosti svého jmenování Rostislav Vyzula. Sám v Americe čtyři roky pracoval. Od roku 1991 do roku 1995 působil ve dvou nemocnicích v New Yorku.