Pořízení sochy Edvarda Beneše v Brně přišlo na 1,6 milionu korun. Skulptura je kopií Benešovy sochy od sochaře Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem v Praze.

Pořízení sochy Edvarda Beneše v Brně přišlo na 1,6 milionu korun. Skulptura je kopií Benešovy sochy od sochaře Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem v Praze. | foto: Radek Miča, MAFRA

V Brně odhalili sochu prezidenta Beneše, Němcům se nelíbí

  • 40
Nový pomník československého prezidenta Edvarda Beneše zdobí prostranství před právnickou fakultou v Brně. Jeho vznik se neobešel bez sporů. Část veřejnosti totiž vidí v Benešovi člověka zodpovědného za krvavý odsun sudetských Němců nebo za uchopení moci komunisty.

Pomník prezidenta Edvarda Beneše odhalili členové Československé obce legionářské. Částkou osmi set tisíc korun se na jeho vzniku podílelo i vedení města.

Pomník se nelíbí odsunutým brněnským Němcům, kteří si Benešovu osobu spojují především s prezidentovými dekrety. "Ze vzniku Benešova pomníku v Brně jsem velice sklíčený. Nelze popřít, že právě on byl iniciátorem odsunu Němců a všech s tím spojených krvavých excesů," vyslovil své zklamání předseda Svazu vyhnaných brněnských Němců Karl Ziegler.

jaký je váš názor

Je Edvard Beneš kontroverzní osobností české historie? Pište na jan.broz@mfdnes.cz

Dodal, že rozumí rozdílnému pohledu obou národů na Beneše, přesto zřízení pomníku nechápe. "Léta se pokoušíme o spolupráci a vzájemné porozumění. Bojím se ale, že naše snahy nejsou opětovány," uvedl Ziegler, který doposud považoval postoj brněnských představitelů za vlídný.

Město námitky nebere

Brněnský magistrát zaplavily dopisy protestujících Němců. Představitelé města ovšem s námitkami nesouhlasí.

"Nemůžeme ustoupit tlaku sudetských Němců a odmítnout zřízení sochy legálního československého prezidenta," argumentoval náměstek primátora Daniel Rychnovský.

Pořízení sochy Edvarda Beneše v Brně přišlo na 1,6 milionu korun. Skulptura je kopií Benešovy sochy od sochaře Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem v Praze.

Podle Rychnovského nelze pomíjet fakt, že Edvard Beneš je vnímán jako významná osobnost mezi českými legionáři a především letci z druhé světové války v Anglii. A právě z iniciativy československých legionářů pomník vznikl.

Umístění Benešovy sochy není náhodné. V budově právnické fakulty sídlilo během německé okupace gestapo, a stavba se tak stala symbolem nacistického útlaku. Většina představitelů města proto vznik pomníku podpořila.

Proti zřízení pomníku se postavil jen městský radní Jiří Zlatuška. "Je to ostuda. Jedná se o léčení mindráků vůči Němcům. Je potřeby si uvědomit, že oběťmi války nebyli pouze Češi, ale i Němci při divokém odsunu," řekl Zlatuška, který navrhoval pomník symbolicky doplnit kritickým citátem Ferdinanda Peroutky.

Zlatuška navíc připomenul i Benešovu roli při komunistickém převzetí moci. "Nesouhlasím s nějakým bouráním Benešových soch, ale stavět mu nový pomník se naprosto minulo dobou," řekl radní.