Brněnská Muzejní noc 2012 se uskutečnila 19. května

Brněnská Muzejní noc 2012 se uskutečnila 19. května | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Barokní masky i stíhačky. Muzejní noc přilákala tisíce Brňanů

  • 2
Obrovský zájem návštěvníků provázel další ročník brněnské Muzejní noci. Patnáct institucí se v sobotu od šesti hodin odpoledne do půlnoci otevřelo lidem - buď zdarma nebo za symbolický poplatek. Organizátoři připravili třeba i možnost prohlídek kokpitů stíhaček.

Mezi institucemi lidi rozvážejí speciální autobusy, u kterých tradiční čísla na předním skle nahradila písmena abecedy. Návštěvnici, kteří z nich vystupují například u Technického muzea, ale naráží na frontu táhnoucí se desítky metrů z venčí až do spirály na prosklené schodiště.

"Nejsme na muzejní noci poprvé, takže jsme to čekali," nenechá se rozladit jednadvacetiletá vysokoškolačka Jana Moravcová. V páru s přítelem ten večer navštívili Dům umění, chystají se ještě na hvězdárnu. Pokud to tedy stihnou. Za chvíli totiž bude deset a fronta vypadá na desítky minut.

Někteří čekající tak místo do muzea míří na dvůr, kde si mohou za asistence vojáků nakouknout do kokpitu vystavených stíhaček nebo si vyzkoušet přitopit pomocí hořáku vzduch do balonu. Ten je sice jen pomyslný, zato koš opravdový.

Řada čekajících lidí se ale v tu dobu vine i kolem jiných lákadel muzejní noci. Třeba Moravské galerie v Pražákově paláci. Vstup na stálou výstavu české moderny, jejíž součástí je i obraz Emila Filly, který se nedávno vrátil z rakouské zástavy, pracovnice u vchodu reguluje metodou kus za kus. Když někdo vyjde ven, pustí dalšího zájemce dovnitř. Čekání je sotva osmiminutové.

Tří budovy Moravské galerie si takto za večer nakonec připsaly celkem 29 tisíc vstupů. "Nejvíce lidí navštívilo Místodržitelský palác, kam lidé mířili na výstavu benátského malířství pojmenovanou Colorito. Mohli si tu ale třeba i nechat pomalovat obličej barokními ornamenty. S celou akcí jsme spokojení," pochvaluje si Martina Vašková, mluvčí Moravské galerie, která Muzejní noc pořádá.

Zatímco Moravská galerie měla vstupné jen dobrovolné, kdo chtěl vidět například Technické muzeum, kasematy zahloubené pod Špilberkem či Moravské zemské muzeum, musel letos poprvé vydat peníze. Deset či dvacet korun.

"Zatím to ještě nemáme spočítané, ale vypadá to, že návštěvnost byla přibližně stejná jako loni. Symbolické vstupné odradilo asi jen ty, kteří expozice dříve jen proletěli jako takovou netradiční atrakci, ale příliš je to nezajímalo," dodal Jiří Blažek z Muzea města Brna, které sídlí právě na Špilberku.

, ,