Městská policie Brno (ilustrační snímek)

Městská policie Brno (ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně roste počet strážnic. V centru jich je dvakrát víc než strážníků

  • 21
Mezi typická ženská povolání, jako je učitelka, švadlena, zdravotní sestra nebo například prodavačka, se v Brně začíná čím dál víc řadit i fyzicky náročný a relativně nebezpečný obor: městská policistka. Jen v centru Brna je mezi pochůzkáři dvakrát víc strážnic než strážníků. V celém sboru městské policie je potom žen třetina.

"Zájemkyně většinou uvádějí, že chtějí pomáhat lidem a podílet se na větší bezpečnosti ve městě. Z osobnějších výhod je zase nejvíce láká možnost profesního růstu nebo zdokonalení fyzických schopností," tlumočil zkušenosti personálního oddělení mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Zatímco motivy strážnic známy jsou, nikdo nedovede říci, proč je jich právě v Brně tolik.

Kolik je u policie žen

Městská policie Brno

zaměstnanců 621
z toho žen 193 (31%)
mužů 428 (69%)

Městská policie Ostrava

zaměstnanců 640
z toho žen 89 (14%)
mužů 551 (86%)

Státní policie Jihomoravský kraj

policistů 3 545
z toho žen 503 (14%)
mužů 3 042 (86%)

Státní policie Brno

policistů 1 083
z toho žen 180 (17%)
mužů 903 (83%)

"Můžeme pouze vycházet z toho, že se v Brně víc žen ke strážníkům hlásí a potom i víc žen splní podmínky pro to, aby se jimi staly," komentoval současné počty Novák. Jednou ze strážnic, která slouží právě v Brně-středu je i Jana Friedlová. V současnosti působí jako takzvaná územářka a na starosti má zejména oblast okolo Kraví hory.

Žádná žena nezastává pozici vedoucí revíru

"Kontroluju, zda je dodržován veřejný pořádek. Znamená to tedy, že obcházím svůj rajonek a dávám pozor, zda někde nevyrostla černá skládka, není zničená nějaká značka nebo zda se dodržují i jiné vyhlášky," popsala svůj pracovní den Friedlová. Někdy nebezpečného povolání se nebojí. "Prošla jsem kurzem, který nás velmi dobře připravil, tudíž umím zasáhnout. Případy, kde je podezření na trestný čin, navíc předáváme státním policistům," řekla třiatřicetiletá Friedlová.

Jednou ze strážnic, která slouží v Brně-středu je i Jana Friedlová.

Ta je tak zároveň typickou ženou strážnicí brněnského sboru. "Ženy u nás nejčastěji zastávají právě pozici strážníka s územní odpovědností nebo strážníka hlídkové služby," vyjmenoval mluvčí Novák. Všechny strážnice na těchto pozicích mají společné i to, že jejich nejbližším nadřízeným je muž. Žádná žena totiž nezastává pozici vedoucí revíru. "To je sice pravda, máme ale například dvě zástupkyně vedoucího. A ženy stojí v čele několika jednotek i oddělení na ředitelství. Například právního, ekonomického nebo personálního," odmítl Novák, že ženy u městské policie pracují pouze na nižších pozicích.

Ani Friedlová se nesetkává s tím, že by na ni někdo nahlížel jinak, protože je žena. Ani kolegové v práci, ani případní pachatelé v terénu. "Kolegové nás berou, máme za sebou koneckonců stejný výcvik. A občané mají podle mne všichni stejný respekt k uniformě," popsala svou zkušenost.

Ačkoli podíl žen není v celém brněnském strážnickém sboru takový jako mezi pochůzkáři na Brně-středu, je přibližně dvojnásobně vyšší než u republikových policistů nebo u strážníků ve srovnatelně početném ostravském sboru.