Obnovené zřízení zemské

Obnovené zřízení zemské | foto: Aukční dům Zezula

V Brně se draží dobře, krize nekrize, říká licitátor

Sálem aukčního domu v Brně se nesl hlas: "Třicet pět tisíc poprvé, třicet pět tisíc podruhé a potřetí. Prodáno za třicet pět tisíc korun číslu 212," oznámil Tomáš Zezula. Tak byl prodán tisk Obnoveného Řízení zemského. Jeho vyvolávací cena přitom byla o 30 000 méně.

Nejdražší předmět, který se v sobotní aukci dražil, byla dvojice japonského brnění. Jeho vyvolávací cena byla tři sta devadesát tisíc korun. A zůstalo bez majitele.

Dvojice brnění, Japonsko, počátek 19. stoletíPodobné aukce se v Brně konají několikrát do roka. A lidé na ně chodí. Krize nekrize. "Nemám pocit, že by se aukcí zúčastnilo méně lidí v důsledku ekonomické krize. Poslední byla sice slabší, ale dnes je opět plno," popsal Jakub Hartel z aukčního domu.

V sále seděly upravené dámy, starší muži v oblecích i mladíci v riflích s batohy. Pravidelní dražitelé se znají. Rivalita mezi nimi nepanuje.

"Na aukce chodím pravidelně, když mám čas, tak zajdu a něco si koupím," svěřil se muž v saku s potiskem hadí kůže a se zlatými hodinkami na levém zápěstí.

Na aukci je třeba se připravit

Účastníci aukce se poznají podle čísel. S těmi pak při dražbě vystupují. Každý z nich také v ruce drží aukční katalog. "Je důležitý, jsou v něm popsány předměty, které se budou dražit a jejich vyvolávací cena," doplňuje Hartel.

Jeho slova potvrzuje i pravidelný účastník aukcí. Jeho číslo je 35. Tvrdí, že důležitá i příprava před samotnou aukcí. "Vyberete si předmět, přečtete si o něm v katalogu a pak se na něj jdete podívat," říká.

Možnost si předmět osahat je prý nejdůležitější. "Fotka totiž může mást, ale když si lze předmět prozkoumat, víte na čem jste," popisuje další účastník sobotní aukce. Proto v aukčních domech několik dní před samotnou dražbou pořádají výstavy.

Aukce není jen o pokřikování cen a o klepání dřevěným kladívkem o desku stolu. V aukčním domě Zezula zabere i sedm hodin. Předchází ji dlouhá příprava katalogu, internetové prezentace, výstavy předmětů a také znalost zákona.

Při každé aukci se dražitel musí řídit aukčním zákonem. "V zákoně je popsáno jak se má dražit a v jakých částkách se přihazuje," sdělil Hartel.

Brněnských aukcí se přitom účastní lidé ze všech koutů světa. "Je možné přihazovat po telefonu, internetu, ale i poštou, takže můžete být odkudkoliv," sdělil zaměstnanec aukčního domu.

Je také obvyklé, že zájemci o předmět draží přes prostředníka. "Kromě sběratelů, lidí co mají rádi umění, či těch co si chtějí nějakým předmětem udělat radost, chodí na aukce i majitelé jiných aukčních domů," popsal Hartel.

Aukce však podle jejich účastníků nejsou pouze pro boháče či sběratele umění. "Na aukci můžete pořídit i pěkný, vkusný dárek, který udělá radost a nemusí se jednat o drahou věc," popisuje upravený pán v hnědém saku.

A dražit je podle něho poměrně jednoduché. Pravidelní účastníci dražeb se shodují na tom, že si stačí vybrat předmět a přihazovat a přihazovat.

"Když máte štěstí vyhrajete. Stanete se vlastníkem uměleckého předmětu," popisuje dražitel číslo 35. Ten je hned po zaplacení váš.