Výfukové plyny z aut.

Výfukové plyny z aut. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně se dýchá hůř než v Praze. A nikdo neví proč

  • 40
V mrazivých zimních dnech stoupá nebezpečí zvýšené koncentrace škodlivých látek v ovzduší. V tradičně problematickém Severomoravském kraji naměřili meteorologové v úterý jedenácti násobek povoleného limitu. Překračování této hranice není ale výjimkou ani na jižní Moravě. Ovzduší je tam dokonce horší než v Praze.

Koncem předminulého a v první polovině minulého týdne dosahovala koncentrace polétavého prachu v ovzduší nad Brnem až sto padesát mikrogramů na metr krychlový. Podle evropské legislativy je už padesát mikrogramů překročením limitu.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Horší situace byla jen na Ostravsku a nižší čísla naměřili meteorologové dokonce i v centru Prahy. Jedná se přitom o dlouhodobý trend.

Brno je na tom vždycky hůř

V centru brněnské aglomerace bylo měřicí stanicí na Úvoze v roce 2008 naměřeno překročení limitu sto šestkrát. "To je dokonce víc než na Legerově ulici v Praze v blízkosti magistrály," uvedla Jana Ostatnická z informačního oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Podobné výsledky potvrzuje i srovnání údajů měřicích stanic v předměstských oblastech obou měst. V Brně je ovzduší vždy horší.

Ilustrační fotografie

Data z minulého roku meteorologové ještě nestačili podrobně vyhodnotit. Podle Ostatnické ale byla kvalita ovzduší především v zimních měsících roku 2009 velmi slabá. "Hlavně počátek roku, tedy leden, únor a částečně i březen, byly špatné. A letošní rok také nezačal příliš dobře," řekla Ostatnická.

Nevětrejte, radí hygienici

Zvýšená koncentrace jedovatých látek v ovzduší je nebezpečná především pro starší lidi, děti a lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest. "V mrazivých dnech je problém dýchat. Příliš nevycházím ven. Že bych šla například na procházku, nejde už vůbec," popsala své problémy astmatička Barbora Hrbáčková ze Znojma.

Hygienici nedoporučují v takových případech pobyt venku. "Může dojít ke dráždění dýchacích cest, ale i zhoršení chronického onemocnění. Doporučujeme proto vycházet jen v nejnutnějších případech a větrat jen minimálně," popsala možné problémy náměstkyně krajské hygienické stanice pro odbornou činnost Hana Pokorná.

Hodně přispívají i lidé

Důvodem zvýšeného znečištění ovzduší v zimních měsících jsou podle odborníků špatné rozptylové podmínky, bezvětří, mráz, mlha a nízký tlak. Významně se na něm podílejí ale i lidé.

"Ve městě Brně se na znečištění ovzduší podílí především autodoprava a na venkově v zimních měsících lokální topeniště," řekl Vladimír Pásek z oblastního inspektorátu Inspekce životního prostředí.

"Hlavně na venkově topí hodně lidí v nevhodných kotlích. Navíc do pece hází téměř cokoliv, a to se pak podílí na zvýšeném znečištění ovzduší," potvrdila jeho slova Ostatnická.

Starší lidé by neměli vycházet

Když je špatné ovzduší a teploty klesnou pod nulu, pobytu venku se raději vyhýbají starší lidé. "Když je mrazivo a špatný vzduch, naši klienti raději zůstávají v domově a nevyházejí," poslala Lenka Maršová z brněnského Domu pro seniory na Vychodilově ulici. V domově své obyvatele pravidelně informují o tom, jaké je venku počasí.

"Popřípadě jim doporučíme, aby raději zůstali doma a nevycházeli," dodala.

Proč je ovzduší horší? Nevíme

Proč měří meteorologové v Jihomoravském kraji a především v Brně vyšší koncentrace poletavého prachu a oxidu dusíku než třeba v Praze, je záhadou i pro odborníky.

"Nevíme čím to je. Asi špatné povětrnostní podmínky nebo větry vanoucí ze Severomoravského regionu. To jsou ale jen hypotézy. Pro přesný důvod bychom potřebovali studii," uvedla Ostatnická.