Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Popíjení v Brně zakázáno. Výjimku ale mají i dětský den a kuličkiáda

  • 24
Brněnští zastupitelé schválili nový seznam prostranství, kde je v Brně zapovězené pití alkoholu. Přibylo do něj na sedm desítek nových míst. Vyhláška je zaměřená proti opilým výtržníkům. Opozice však kritizuje, že je příliš složitá.

"Například parky jsme přidali, protože si lidé z okolních domů stěžovali, že tam podivné existence dělají nepořádek. Přibyla i další prostranství, která si vyžádaly jednotlivé městské části. Od začátku ale říkáme, že vyhláška není zaměřená třeba na turistu, který si otevře plechovku piva, nebo piknikující páry," okomentoval to radní a starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS).

Zákaz popíjení

Denisovy sady

Špilberk

Náměstí Svobody

Lužánky

Tyršův sad

Wilsonův les

Moravské náměstí

Vrchlického sady

Podchod pod hlavním nádražím

Park Koliště

Část Cejlu a Bratislavské ulice

Zákaz však platí na téměř celém území městské části Brno-střed. V ostatních městských částech se zákaz týká zejména okolí některých obchodů, restaurací, radnic nebo škol.

Původní podoba vyhlášky je stará tři roky. Opozice ale už podruhé aktualizovaný dokument kritizuje.

"Tato vyhláška je paskvil. Vyjmenovává stále větší množství ulic. Strážníci budou muset listovat dlouhým seznamem, aby její dodržování byli schopní hlídat. Nemluvě o lidech, kteří ji mají dodržovat. Vůbec najít seznam zakázaných míst na webu magistrátu je nadlidský výkon," uvedl opoziční zastupitel Mojmír Vlašín (SZ).

Aby zákaz alkoholu nepřekazil třeba slavnosti vína či vánoční trhy s punčem, které se každoročně konají na náměstí Svobody, obsahuje vyhláška výčet desítek akcí, při jejichž konání na zakázaných místech neplatí.

"Nechápu ale, proč je mezi nimi například dětský den či kuličkiáda," divil se opoziční zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Volební mítinky budou nealko

Politici si ale paradoxně zvednutím ruky na zastupitelstvu zkomplikovali volební mítinky před komunálními volbami příští rok. Ty totiž mezi výjimkami nejsou. Nabídnout voličům třeba u stranických stanů na Moravském náměstí pivo tak už nepůjde.

Strážníci jsou za existenci vyhlášky rádi. "Tam, kde vyhláška neplatí, nemáme účinný nástroj na osoby, které popíjejí a dělají nepořádek. Můžeme sice využít paragraf zakazující veřejné pohoršování, ale k tomu je například potřeba mít svědky, a je to tak daleko komplikovanější," přiblížil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Strážník podle něj ze zákona může z místa přestupku dotyčného hříšníka i vykázat.

Postihovat za alkohol lidi relaxující v parku prý strážníci nechtějí. "Pokud člověk popíjející alkohol nikoho nepohoršuje, může to strážník řešit například domluvou," uvedl Ghanem. S pochopením některých Brňanů se však přesto vyhláška nesetkává.

"Zastupitelé schválí vyhlášku, která zakazuje pít alkohol v parku, zároveň ale sami říkají, že ji lidé mohou porušovat, protože jim za to postih nehrozí. Proč se divit, když pak stejný přístup Brňané budou mít k jiným vyhláškám a zákonům," glosoval to jeden z návštěvníků Moravského náměstí Tomáš Novotný.