Stěhování Městského soudu do Justičního paláce

Stěhování Městského soudu do Justičního paláce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně se nesoudí, stovky soudců se stěhují do nového

  • 7
Největší soudní škatulata, jaké jihomoravská metropole zažila, právě finišují. Do nového Justičního areálu na Heršpické ulici, dvojice nejmodernějších budov justice v zemi, se totiž už stěhuje poslední instituce.

Menší z dvojice budov už obsadilo 130 zaměstnanců Městského státního zastupitelství v Brně a Okresního státního zastupitelství pro Brno-venkov.

Do té větší se právě přestěhovala stovka zaměstnanců Okresního soudu pro Brno-venkov. Nyní přibudou i jejich kolegové z brněnského městského soudu.

"Od středy se začalo stěhovat naše odloučené pracoviště na Malinovského náměstí, kde sídlí vymáhací oddělení. V pátek se začnou přesunovat zaměstnanci civilního a trestního úseku, kteří sídlí v budově Krajského soudu na Rooseveltově ulici, celkem 270 lidí. Začínáme stěhovat počítače i spisy z kanceláří a celý příští týden bude omezený provoz," popsala mluvčí Městského soudu Soňa Nováčková.

Soudní jednání se přeruší na více než týden, stěhovat pomáhají i odsouzení

Soudci tak na více než týden přeruší i veškerá jednání. Do nových prostor si kromě počítačů přesunou i technické vybavení kanceláří jako jsou tiskárny a kopírky. Nábytek dostanou nový.

"V Justičním areálu je už od července přestěhované i opatrovnické a exekuční oddělení, 120 zaměstnanců, kteří sídlili v budově na Moravském náměstí. Normální provoz všech už v novém pak odstartuje v pondělí 16. listopadu," dodala Nováčková.

Stěhování Městského soudu do Justičního paláce Stěhování Městského soudu do Justičního paláce

Stěhování nyní provází i jeden paradox. Aby se ušetřilo, Krajský soud, který stavbu Justičního areálu i veškeré přesuny zaštiťuje, totiž hlavně na přesun spisovny najal odsouzené z věznice v Bohunicích. Mnohé z nich přitom za mříže poslali soudci, kterým nyní pomáhají s přesunem.

"Spisů a archiválií bylo obrovské množství, vše se počítalo na tuny. Spisovna se stěhovala už od března, i proto jsme najaly asi dvě desítky odsouzených z nejlehčího typu věznice, tedy z kategorie dohledu. I když jim také platíme odměny, je to jen zlomek toho, co bychom dali soukromé firmě," vysvětlila ředitelka správy Krajského  soudu Marie Hadrová.

Na kolik celé stěhování, o které se postarala téměř pětistovka avií, přijde, podle ní zatím nelze říci. "Vědět to budeme až na konci roku, určitě to ale nebudou miliony," ujistila.

Stavba Justičního areálu má své kritiky

Stavbu supermoderního komplexu mnozí kritizovali. Napadl jej Nejvyšší kontrolní úřad, policie prověřuje, proč se účet, který se původně měl pohybovat kolem 800 milionů, vyšplhal ke dvěma miliardám.

Vedení Krajského soudu ale pochybení odmítá. A tvrdí, že nyní ušetří. Nebude se muset platit za nájem v cizích budovách, soudci a státní zastupitelé na kraji už se nebudou muset tísnit v přeplněných kancelářích.

Stěhování Městského soudu do Justičního paláce

"Díky přesunu do prostor soudu na Moravském náměstí se ušetří nájemné za budovu na náměstí Svobody, ušetříme i za nájmy na Rašínově, budova na Kobližné bude zase nabídnuta v dražbě," popsal mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Podobně to mají i soudci. Ušetřit chtějí za pronájem prostor na Malinovského náměstí i Masarykově ulici. Úspory všech by měly být kolem 11 milionů.

"Změny budou i v budově na Rooseveltově. V kanceláři jsou úředníci i po pěti lidech, soudci sedí po dvou po třech. Po odstěhování městského soudu čekají prostory menší úpravy, vymalování a podobně. Po novém roce se pak soudci krajského soudu definitivně přeskupí i z odloučených pracovišť tak, aby měl každý svou kancelář a úředníci byli maximálně po třech," dodala Hadrová.

Co a kam se stěhuje

Ve dvou budovách Justičního areálu bude sídlit brněnský městský soud a Okresní soud pro Brno-venkov, městské státní zastupitelství i okresní státní zastupitelství pro Brno-venkov.

Už od jara se stěhuje 1800 kubíků spisů, přibude asi čtyři sta počítačových souprav a další vybavení. Pracoviště změnilo i zhruba 590 zaměstnanců.

Městský soud díky tomu uvolní budovu na Moravském náměstí, do níž se z pronajatých prostor na náměstí Svobody přesune krajské státní zastupitelství a Probační a mediační služba. Městský soud vyklidí i část budovy Justičního paláce, kde sídlí spolu s krajským soudem. Soudci krajského soudu se pak budou moci přistěhovat z objektu na Masarykově ulici, kde jsou v nájmu. Přesune se zřejmě i část zaměstnanců pracujících v budově na Husově ulici.

Okresní soud uvolní objekt na Příkopě, který si ve vlastnictví ponechá stát. Zřejmě sem přijde Finanční úřad.
Okresní státní zastupitelství pro Brno-venkov opustí pronajaté prostory na Rašínově ulici, z pronajatých prostor odejde i brněnské městské státní zastupitelství. Uvolněná budova na Kobližné půjde do dražby.
Jen na nájmu se má ročně ušetřit 11 milionů korun.