Brněnská Muzejní noc přilákala tisíce lidí

Brněnská Muzejní noc přilákala tisíce lidí | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Muzejní noci v Brně přálo i počasí. Do ulic vyrazily tisíce lidí

  • 7
Ulice Brna zaplavily v sobotu na večer tisíce lidí, které přilákal program 9. ročníku Brněnské muzejní noci. Od účasti nikoho neodradil ani symbolický poplatek dvacet korun, který letos organizátoři poprvé všude vybírali. Po jeho zaplacení pak návštěvníci mohli navštívit hned šestnáct otevřených kulturních institucí v Brně i v jeho okolí.

Do muzeí a galerií vyrazili Brňané bez ohledu na věk. Výstavou v Uměleckoprůmyslovém muzeu na Husově ulici si přišla prohlédnout například pětaosmdesátiletá Emilie se svojí kamarádkou. "Ještě jdeme obhlédnout, jak to vypadá v Besedním domě. I když ten vlastně zevnitř známe, jako malé jsme tam tancovaly," vzpomínaly elegantní dámy.

Právě Besední dům byl jedním z velkých lákadel letošní Muzejní noci. Jako host se do ní totiž zapojila i Filharmonie Brno, která při této příležitosti otevřela lidem i běžně nepřístupné prostory.

Na prohlídku však museli lidé čekat dlouhé desítky minut, dovnitř totiž mohly jen čtyřicetičlenné skupinky po patnácti minutách. A fronta nedočkavců stála před Besedním domem už dlouho před šestou večerní, kdy celá akce začínala.

"Jsme moc rádi, že o prohlídku stojí i lidé, kteří jinak na koncerty filharmonie nechodí. Třeba některé z nich nalákáme na koncerty," těšila se archivářka a produkční filharmonie Erika Vlasáková, která se v sobotu proměnila na průvodkyni po Besedním domě.

Řeč při prohlídce přišla i na to, jak to vypadá se stavbou nového koncertního sálu pro brněnské filharmoniky. Ti totiž sice v Besedním domě zkouší, koncerty v plném obsazení se ale do tamního sálu nevejdou.

"Jestli je nový koncertní sál v dohledu? To záleží na tom, jak daleko vidíte. Kdyby se pro všechny návrhy tohoto nového koncertního sálu postavilo muzeum, bylo by zaručeně větší než tento koncertní sál," žertoval s návštěvníky o bezvýchodné situaci emeritní dramaturg filharmonie Jiří Beneš.

Na žerty a smích bylo místo i v Knihovně Jiřího Mahena, kde v deset hodin večer začínalo scénické čtení knihy Gottland od polského spisovatele Mariusze Szczygieła. "Než jsem sem přijel, potkal jsem ho na pražském knižním veletrhu. Tak jsem mu říkal, že ho jdu dnes číst do Brna a že je to ve zdejší knihovně nejpůjčovanější kniha za poslední dobu," popisoval herec Lukáš Hejlík, který se svými kolegy v cyklu Listování toto scénické čtení připravil. A publikum měli v Brně vděčné. Představení si vyslechlo tolik lidí, že zaplnili nejen atrium, ale i všechny ochozy knihovny.

I přes obrovskou účast proběhla Brněnská muzejní noc bez zádrhelů a programu přálo i počasí. Komplikace zatím provázely akci jen v roce 2009, i když na ně vzpomíná řada Brňanů s nostalgií. Z dlažebních kostek na tehdy rekonstruované Husově ulici totiž lidé spontánně začali stavět hrady a ornamenty, které se staly ozdobou a symbolem akce. To ale příliš nepotěšilo dělníky, kteří poté kostky několik dní třídili. Stavební firma pak vyčíslila škody na dvě stě tisíc korun.