Poklepání základního stavebního kamene Janáčkova kulturního centra. Na snímku...

Poklepání základního stavebního kamene Janáčkova kulturního centra. Na snímku brněnský primátor Petr Vokřál (uprostřed) a zástupci stavebních firem Miroslav Navrátil (OHL ŽS, vlevo) a Jan Červenka (Unistav). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brně se začalo stavět Janáčkovo centrum. Zatím potěší jen řidiče

  • 6
Leckterý neznalý fanoušek hudby by po pondělním slavnostním ceremoniálu mohl začít slavit. Politici totiž poklepáním na základní kámen zahájili v Brně stavbu první etapy Janáčkova kulturního centra. Háček? Ve skutečnosti jde jen o „krycí název“ pro zbudování dalšího podzemního parkoviště.

To vyroste mezi ulicemi Besední a Veselá, kde do teď stála auta na povrchu.

Kdy a zda vůbec bude výstavba pokračovat další etapou, díky které by dělníci skutečně vztyčili koncertní sál nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších Brňanů všech dob, pořád není jasné. I po sto letech fantazírování na to totiž městu chybí to nejpodstatnější - zhruba 650 až 800 milionů korun.

„Do konce našeho čtyřletého volebního období máme ambici stavbu dostat alespoň do představební fáze, získat na ni peníze a vybrat jejího zhotovitele. Ochotu výrazně přispět až 200 miliony korun dává najevo kraj. Pokud by navíc stát začal přispívat na kulturu v Brně, peníze uvolněné z rozpočtu města bychom mohli investovat do sálu,“ konstatoval primátor Petr Vokřál (ANO) po zahájení stavby garáží.

Tu přitom před volbami narychlo protlačila předchozí koalice ČSSD a ODS (více čtěte zde).

Navzdory protestům obyvatel některých domů ve Veselé ulici, kteří se obávali, že vyhloubení garáží pro 191 aut ohrozí statiku jejich příbytků. Hotové by garáže měly být zhruba za dva roky.

Zástupci ANO, Žít Brno, lidovců a zelených, kteří po volbách vedou magistrát, mají stavbu sálu v koaliční smlouvě. Potíž je, že stejné ambice mělo i několik předchozích generací politiků od roku 1956, kdy brněnská filharmonie vznikla.

Architekti zvítězili ve výběrovém řízení. Před deseti lety

Atelier M1 architekti se svým projektem sálu se radoval z vítězství nad více než 80 soutěžícími ve čtyřech kolech. Před více než deseti lety.

Janáčkovo kulturní centrum místo parkoviště

Stavba začala v pondělí budováním podzemních garáží mezi Besední a Veselou ulicí. Nejprve prostor zaberou archeologové, do ukončení průzkumu bude současné parkoviště otevřeno v omezené kapacitě pro přibližně 75 aut. Až v létě začne samotná stavba, parkoviště zanikne úplně. Dělníci zde budou pracovat dva roky. Na místě stávajícího parkoviště by pak měl vzniknout park.

„Pořád můžeme vzít náš soutěžní návrh a postavit ho. O vlastní koncertní sál usiluje Ostrava, Praha, České Budějovice. Brno má nyní velký náskok, protože už získalo i územní rozhodnutí. Pojďme náskok využít,“ vybízí jeden z autorů, Jan Hájek.

Podle něj přitom podlaha sálu bude rovná, což zajistí nejlepší akustiku. Sál tak bude využitelný při řadě dalších příležitostí.

Architekti také nakreslili průzračnou stavbu z opaxitu - zakaleného barevného skla, tradičního českého materiálu používaného pro funkcionalistické stavby. Vstupní foyer pak v kontrastu vymysleli obložený dřevem a travertinem.

„O výstavbu sálu usiluji už od dob totality. Pevně doufám, že nová politická reprezentace města velkou brněnskou ostudu ukončí,“ dodala předsedkyně Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Brně Alena Štěpánková-Veselá.