Akce Týden výtvarné kultury se bude odehrávat i prostorách Domu pánů z Kunštátu.

Akce Týden výtvarné kultury se bude odehrávat i prostorách Domu pánů z Kunštátu. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně startuje „sedmidenní dialog s výtvarným uměním“

  • 0
Týden výtvarné kultury. Tři slova, za nimiž se skrývá zcela nová a originální brněnské kulturní akce, která potrvá od pondělí až do 14. března.

"Jde o sedm dnů dialogů s výtvarným uměním v Brně. Muzea, galerie a další instituce se z podnětu Masarykovy univerzity spojily a nabízejí diskuse, přednášky i další doprovodné programy," vysvětluje pořadatel a vysokoškolský pedagog Radek Horáček.

Týden výtvarné kultury

8.března, 17:30-18:30
Muzeum umění pod širým nebem - O sochách na Masarykově univerzitě diskutují emeritní rektor Eduard Schmidt
a výtvarný teoretik Radek Horáček.


11.března, 10:00-19:00
Zvukohrad - Výtvarně zvukové workshopy, hradní animace a pohybové obrazy
se závěrečným překvapením v 18 hodin.


13.března, 16:00-17:00
Pražákův palác - Viktor Pivovarov: Oni
Setkání na výstavě s malířem Viktorem Pivovarovem a teoretiky
Milenou Slavickou a Markem Pokorným.

Aktuální podobu programu najdete na www.tvk-brno.cz
a na internetových stránkách pořádajících institucí:

- Dům umění města Brna
- Dům pánů z Kunštátu
- Moravská galerie v Brně
- Brněnské kulturní centrum
- Muzeum města Brna
- Moravské zemské muzeum
- Galerie ARS
- Wannieck Gallery
- Občanské sdružení Vaňkovka
- Galerie Aula FaVU VUT
- Galerie Chodba Pedagogické fakulty MU
- Divadlo Reduta
- Galerie Katakomby
-Středisko volného času Lužánky

Jde podle něj o jedinečnou příležitost vyslechnout odborné komentáře, diskutovat před obrazy nebo se třeba setkat s vystavujícím umělcem.

A program nepostrádá zábavné a tvůrčí prvky. "Ne vždy dokáží současníci výtvarná díla své doby dostatečně pozorně vnímat. Mnohdy nebývá snadné porozumět tomu, co svými obrazy či sochami a instalacemi umělci sdělují. Je třeba k obrazům přijít," tvrdí Horáček.

Sedmidenní řetězec

Týden výtvarné kultury chce upozornit na mimořádně rozsáhlou a hodnotnou nabídku výtvarného života v Brně. Muzea, galerie a další instituce se z podnětu katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity budou společně lákat na nepřetržitý sedmidenní řetěz zajímavých akcí.

"Celý projekt je zároveň i připomenutím odkazu Igora Zhoře, tedy významného popularizátora současného umění, který zemřel v roce 1997," dodal pořadatel.

A jaké programy zájemce o výtvarnou brněnskou scénu například čekají? V pondělí je v 18.30 hodin možné navštívit debatu nazvanou Muzeum umění pod širým nebem.

Akci navštíví i malíř Pivovarov

O sochách na Masarykově univerzitě diskutují emeritní rektor Eduard Schmidt a výtvarný teoretik Radek Horáček. Jejich názory lze vyslechnout v malém přednáškovém sále Domu pánů z Kunštátu.

Po celý čtvrtek je možná zase navštívit Zvukohrad, tedy výtvarně zvukové workshopy, hradní animace a pohybové obrazy se závěrečným překvapením v 18 hodin. Lahůdku nabídne Muzeum města Brna na hradě Špilberku.

Pro mnohé zájemce může být také lákavé sobotní Setkání na výstavě s malířem Viktorem Pivovarovem a teoretiky Milenou Slavickou a Markem Pokorným. Všechny tři jmenované objeví návštěvníci mezi 16. a 17 hodinou v Pražákově paláci.